| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biura informacji gospodarczej będą miały nowych klientów

Biura informacji gospodarczej będą miały nowych klientów

Szefowie biur informacji gospodarczej zacierają ręce: niebawem do ich rejestrów trafi kilka milionów nowych wpisów o dłużnikach. Przychody największych biur mogą wzrosnąć o połowę.


Rynek informacji gospodarczej znacznie się rozszerzy, gdy w życie wejdą przepisy nowej ustawy o informacji gospodarczej. Uchwalił już je Sejm, teraz zajmuje się nimi Senat. Najważniejsza zmiana: biura informacji gospodarczej zyskają trzy nowe wielkie grupy klientów. Największa z nich to tzw. wtórni wierzyciele, czyli np. firmy windykacyjne, które skupują wierzytelności. Dotychczas nie miały one prawa wpisywać dłużników do rejestrów.

- Firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne już są przygotowane na wejście w życie nowych przepisów. Już są gotowe do przekazania do Krajowego Rejestru Długów posiadanych danych o dłużnikach. One też będą pierwszymi, którzy skorzystają z dobrodziejstw ustawy. Szacujemy, że w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów może to zwiększyć bazę dłużników o około 2,3-2,5 mln informacji - mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów.

Na razie KRD ma ponad 1 mln wpisów i jest liderem w branży. Nowe zasady mogą oznaczać w tym roku wzrost przychodów Krajowego Rejestru Długów nawet o 20 mln zł. To prawie o połowę więcej niż w 2009 roku, kiedy to KRD osiągnął 46 mln zł przychodów i zysk netto na poziomie 4,85 mln zł.

Na większe przychody BIG-i liczą również dlatego, że z ich usług w większym stopniu będą mogły korzystać samorządy. Według danych BIG InfoMonitora 80 proc. samorządów ma problemy z egzekucją opłat lokalnych. Z kolei KRD szacuje wierzytelności gmin na około 3 mld zł.

- Na zaległości jednostek samorządu terytorialnego składają się głównie niezapłacone podatki i opłaty lokalne - mówi Lidia Roman z BIG InfoMonitora.

I przypomina, że do tej pory gminy mogły wpisywać do rejestrów tylko wierzytelności od dłużników alimentacyjnych. Po rozszerzeniu katalogu długów, które będzie można zgłaszać, InfoMonitor liczy na wzrost w tym segmencie rynku. Długi odzyskane od dłużników alimentacyjnych za pośrednictwem biura wyniosły ponad 267 mln zł.

Trzecia grupa nowych potencjalnych klientów BIG-ów to osoby prywatne.

- Statystyczny Kowalski będzie mógł wpisywać swoich dłużników - zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, np. zakład pracy - wobec których posiada sądowy nakaz zapłaty. Ta zmiana przyczyni się do nowego sposobu myślenia przez Polaków o budowaniu swojej historii płatniczej i zdecydowanie częstszego korzystania z usług BIG również przez osoby fizyczne - mówi Urszula Okarma, prezes Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej.

Dodaje, że umożliwienie większej grupie podmiotów wpisywania długów do rejestrów powinno ułatwić windykację.

- Już obecnie wpis do BIG jest dla dłużników uciążliwą sankcją i powoduje, że znaczna większość z nich decyduje się na szybkie uregulowanie zaległości. Zwiększenie wielkości zasobów informacyjnych BIG zwiększy również oddziaływanie sankcji na dłużników - mówi prezes Okarma.

Marek Chądzyński

marek.chadzynski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »