| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biura informacji gospodarczej będą miały nowych klientów

Biura informacji gospodarczej będą miały nowych klientów

Szefowie biur informacji gospodarczej zacierają ręce: niebawem do ich rejestrów trafi kilka milionów nowych wpisów o dłużnikach. Przychody największych biur mogą wzrosnąć o połowę.


Rynek informacji gospodarczej znacznie się rozszerzy, gdy w życie wejdą przepisy nowej ustawy o informacji gospodarczej. Uchwalił już je Sejm, teraz zajmuje się nimi Senat. Najważniejsza zmiana: biura informacji gospodarczej zyskają trzy nowe wielkie grupy klientów. Największa z nich to tzw. wtórni wierzyciele, czyli np. firmy windykacyjne, które skupują wierzytelności. Dotychczas nie miały one prawa wpisywać dłużników do rejestrów.

- Firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne już są przygotowane na wejście w życie nowych przepisów. Już są gotowe do przekazania do Krajowego Rejestru Długów posiadanych danych o dłużnikach. One też będą pierwszymi, którzy skorzystają z dobrodziejstw ustawy. Szacujemy, że w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów może to zwiększyć bazę dłużników o około 2,3-2,5 mln informacji - mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów.

Na razie KRD ma ponad 1 mln wpisów i jest liderem w branży. Nowe zasady mogą oznaczać w tym roku wzrost przychodów Krajowego Rejestru Długów nawet o 20 mln zł. To prawie o połowę więcej niż w 2009 roku, kiedy to KRD osiągnął 46 mln zł przychodów i zysk netto na poziomie 4,85 mln zł.

Na większe przychody BIG-i liczą również dlatego, że z ich usług w większym stopniu będą mogły korzystać samorządy. Według danych BIG InfoMonitora 80 proc. samorządów ma problemy z egzekucją opłat lokalnych. Z kolei KRD szacuje wierzytelności gmin na około 3 mld zł.

- Na zaległości jednostek samorządu terytorialnego składają się głównie niezapłacone podatki i opłaty lokalne - mówi Lidia Roman z BIG InfoMonitora.

I przypomina, że do tej pory gminy mogły wpisywać do rejestrów tylko wierzytelności od dłużników alimentacyjnych. Po rozszerzeniu katalogu długów, które będzie można zgłaszać, InfoMonitor liczy na wzrost w tym segmencie rynku. Długi odzyskane od dłużników alimentacyjnych za pośrednictwem biura wyniosły ponad 267 mln zł.

Trzecia grupa nowych potencjalnych klientów BIG-ów to osoby prywatne.

- Statystyczny Kowalski będzie mógł wpisywać swoich dłużników - zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, np. zakład pracy - wobec których posiada sądowy nakaz zapłaty. Ta zmiana przyczyni się do nowego sposobu myślenia przez Polaków o budowaniu swojej historii płatniczej i zdecydowanie częstszego korzystania z usług BIG również przez osoby fizyczne - mówi Urszula Okarma, prezes Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej.

Dodaje, że umożliwienie większej grupie podmiotów wpisywania długów do rejestrów powinno ułatwić windykację.

- Już obecnie wpis do BIG jest dla dłużników uciążliwą sankcją i powoduje, że znaczna większość z nich decyduje się na szybkie uregulowanie zaległości. Zwiększenie wielkości zasobów informacyjnych BIG zwiększy również oddziaływanie sankcji na dłużników - mówi prezes Okarma.

Marek Chądzyński

marek.chadzynski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK