| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biurokratyczne przepisy kodeksu pracy utrudniają działalność firm

Biurokratyczne przepisy kodeksu pracy utrudniają działalność firm

Firmy mają problem ze stosowaniem biurokratycznych przpisów kodeksu pracy, które hamują rozwój przedsiębiorczości. Regulacje te wymagają dostosowania do szybko zmieniających się warunków na rynku pracy.

Konfederacja Pracodawców Polskich przedstawiła ekspertyzę naukową na temat ograniczenia biurokratycznych barier dla pracodawców w kodeksie pracy. Analizę przygotowała dr Monika Gładoch, ekspert prawa pracy, radca prawny i adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.


Z opinii wynika, że tworzenie biurokratycznych barier jest często spowodowane niedostosowaniem przepisów do szybko zmieniających się warunków na rynku pracy. Zadaniem ustawodawcy jest w tej sytuacji stworzenie prawa, które będzie przestrzegane zarówno przez pracowników jak i przez pracodawców.


Zmiany wymagają przepisy dotyczące obowiązku wydawania świadectwa pracy, przeprowadzania badań lekarskich przez pracowników, czy odpowiedzialności pracodawcy z tytułu mobbingu. Wiele emocji wywołuje  również prawo do urlopu na żądanie. Zdaniem eksperta Konfederacji Witolda Polkowskiego nadużywanie tego przepisu wynika z tego, że pracownik nie zna swoich praw. Urlop na żądanie dubluje bowiem przepisy, znajdujące się w innych ustawach.


Gładoch podkreśla, że urlop na żądanie tak naprawdę nie ma cech prawdziwego urlopu, a służy np. załatwianiu spraw w urzędach. Jej zdaniem warto się zastanowić, czy jest sens dalej go utrzymywać. A jeśli ma zostać, to trzeba go doprecyzować. Bowiem do trudnej sytuacji dochodzi w firmach np. przed długimi weekendami. Pracodawca musi udzielić urlopu na żądanie wszystkim pracownikom, gdyż inaczej narazi się na karę za łamanie prawa pracy.


Kolejnym problemem w firmach są nagminne zwolnienia lekarskie przy próbie rozwiązania umowy o pracę, uważa wiceprezydent KPP Tadeusz Dorda. Dziś system wspiera pracownika, który chce oszukać firmę i jego zdaniem należy to ukrócić.


By móc zwolnić pracownika, właściciel musi wcześniej poinformować o tym fakcie związek zawodowy. Zdaniem mec. Gładoch konsultacje te powinny się odbywać równolegle z wręczanym wypowiedzeniem, a nie przed.


Zdaniem wiceprezydent KPP Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, obowiązujący kodeks pracy jest za mało elastyczny, by sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki. Jego zapisy powinny być tak uregulowane, by zakreślały jedynie ogólne granice współpracy pomiędzy pracownikami i pracodawcami. Resztę mogą wypełniać negocjowane między stronami porozumienia.


Kodeks pracy nowelizowany był już 33 razy. Dziś jest to akt powodujący niejasności interpretacyjne zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników. Poza tym prawo pracy to również szereg innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, jak i postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów czy statutów określających prawa oraz obowiązki stron stosunku pracy.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK