| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółka informuje o przekazaniu dokumentów

Spółka informuje o przekazaniu dokumentów

Spółka, która odda zbiory księgowe na przechowanie firmie zewnętrznej, musi powiadomić o tym urząd skarbowy w ciągu 15 dni od wydania dokumentów.


Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2009 rok spółki będą mogły przekazać dokumenty na przechowanie firmie świadczącej usługi w tym zakresie. Wynika to z art. 73 ust. 4 ustawy o rachunkowości, który obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku.

Dorota Stangreciak-Karpierz z działu prawnego Auxilium podkreśla, że przechowywanie dokumentów przez firmę zewnętrzną musi odpowiadać zasadom przechowywania dokumentacji księgowej, określonej w ustawie o rachunkowości. Należy więc pamiętać, że dowody księgowe i dokumenty inwentaryzacyjne przechowuje się w oryginalnej postaci, w ustalonym porządku dostosowanym do sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Muszą też być podzielone na okresy sprawozdawcze, w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.

Roczne zbiory dowodów księgowych i dokumentów inwentaryzacyjnych oznacza się określeniem nazwy ich rodzaju oraz symbolem końcowych lat i końcowych numerów w zbiorze.

Dorota Stangreciak-Karpierz przypomina również, że w przypadku oddania dokumentacji księgowej na przechowanie firmie zewnętrznej kierownik jednostki jest zobowiązany powiadomić właściwy urząd skarbowy o miejscu przechowywania dokumentacji księgowej. Musi to uczynić w terminie 15 dni od dnia wydania dokumentów poza siedzibę jednostki albo oddziału (zakładu) oraz zapewnić ich dostępność do badania przez upoważnione organy kontroli zewnętrznej w siedzibie jednostki albo oddziału (zakładu).

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK