| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółka informuje o przekazaniu dokumentów

Spółka informuje o przekazaniu dokumentów

Spółka, która odda zbiory księgowe na przechowanie firmie zewnętrznej, musi powiadomić o tym urząd skarbowy w ciągu 15 dni od wydania dokumentów.


Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2009 rok spółki będą mogły przekazać dokumenty na przechowanie firmie świadczącej usługi w tym zakresie. Wynika to z art. 73 ust. 4 ustawy o rachunkowości, który obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku.

Dorota Stangreciak-Karpierz z działu prawnego Auxilium podkreśla, że przechowywanie dokumentów przez firmę zewnętrzną musi odpowiadać zasadom przechowywania dokumentacji księgowej, określonej w ustawie o rachunkowości. Należy więc pamiętać, że dowody księgowe i dokumenty inwentaryzacyjne przechowuje się w oryginalnej postaci, w ustalonym porządku dostosowanym do sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Muszą też być podzielone na okresy sprawozdawcze, w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.

Roczne zbiory dowodów księgowych i dokumentów inwentaryzacyjnych oznacza się określeniem nazwy ich rodzaju oraz symbolem końcowych lat i końcowych numerów w zbiorze.

Dorota Stangreciak-Karpierz przypomina również, że w przypadku oddania dokumentacji księgowej na przechowanie firmie zewnętrznej kierownik jednostki jest zobowiązany powiadomić właściwy urząd skarbowy o miejscu przechowywania dokumentacji księgowej. Musi to uczynić w terminie 15 dni od dnia wydania dokumentów poza siedzibę jednostki albo oddziału (zakładu) oraz zapewnić ich dostępność do badania przez upoważnione organy kontroli zewnętrznej w siedzibie jednostki albo oddziału (zakładu).

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »