| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy z ostrożnym optymizmem o swojej działalności w 2010 r.

Przedsiębiorcy z ostrożnym optymizmem o swojej działalności w 2010 r.

Przedsiębiorcy pytani o to, jak widzą swoją działalność w 2010 r. odpowiadają z bardzo ostrożnym optymizmem, że nieco lepiej niż w 2009 r., choć ubiegły rok był bardzo dobry biorąc pod uwagę osłabienie gospodarcze.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała badanie oczekiwań przedsiębiorców w 2010 r. Badanie zostało przeprowadzone na losowej próbie 400 firm. Przy czym próba została dobrana, a następnie przeważona zgodnie ze strukturą wielkości przedsiębiorstw oraz 7 sektorów gospodarki (przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel i naprawy, transport, gospodarka magazynowa i łączność, hotele i restauracje oraz obsługa nieruchomości i firm).


Badanie pokazało, że w 2009 r. przedsiębiorstwa miały problemy ze wzrostem sprzedaży, jednak 35 proc. udało się je zwiększyć. Lepiej niż duże firmy radziły sobie z osłabieniem gospodarczym małe i średnie przedsiębiorstwa. Wyraźnie lepiej radziły sobie również firmy, które działają wyłącznie na rynku polskim. Eksporterzy i importerzy znacznie silniej odczuli kryzys.


Małe i średnie przedsiębiorstwa osiągnęły w 2009 r. mniejsze zyski niż w 2008 r., natomiast  duże firmy, mimo relatywnie gorszej sytuacji w sprzedaży, osiągnęły wzrost zysku netto. Prawdopodobnie było to wynikiem nastawienia na restrukturyzację, w tym większej skali zwolnień pracowników i zmniejszenia kosztów wynagrodzeń.


W 2010 roku 48 proc. firm zakłada wzrost przychodów ze sprzedaży. Szanse na szybszy wzrost widzą firmy ze wszystkich sektorów, z wyjątkiem przedsiębiorstw transportowych. Najwięcej optymistów jest w grupie dużych przedsiębiorców. Najsłabsze są prognozy mikroprzedsiębiorstw, które obawiają się efektu „wypchnięcia” przez firmy małe.


Firmy średnie także są ostrożne w swoich prognozach. Doświadczenia 2009 r. nauczyły je zapewne, że nie są gotowe do walki konkurencyjnej z firmami dużymi, wiele z nich w okresie ożywienia gospodarczego nastawiło się na dynamiczny wzrost bez niezbędnej restrukturyzacji rozwojowej wymaganej przy tak szybkim wzroście.


Przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu koncentrują się na wzroście liczby pracowników, a w coraz większym stopniu - na ich „jakości”. Plany dotyczące zatrudnienia są bowiem bardzo skromne, natomiast w większości sektorów firmy planują wzrosty wynagrodzeń.  Tylko w firmach z sektora hotele i restauracje, w firmach handlowych, a także w firmach transportowych ta tendencja nie występuje.


Przedsiębiorstwa są dzisiaj w okresie zamykania 2009 r. oraz dopinania planów i weryfikowania strategii na 2010 r. Widać już jednak wyraźnie rozwagę w ocenach i pewne obawy dotyczące rozwoju sytuacji w 2010 r.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK