| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez składek do Funduszu Pracy od przedsiębiorczych matek

Bez składek do Funduszu Pracy od przedsiębiorczych matek

Osoby na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, które prowadziły działalność i pracowały na etacie, będą mogły się ubiegać o umorzenie składek na Fundusz Pracy.


Resort pracy chce, aby osoby zatrudnione na etacie, które przebywały na urlopach wychowawczych i prowadziły działalność gospodarczą, miały możliwość umorzenia składek na Fundusz Pracy za okres od 1 stycznia 1999 r. do końca sierpnia 2009 r. Taką propozycję zawiera projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który jest w konsultacjach społecznych.

Obecnie o umorzenie składek na Fundusz Pracy za wspomniany okres mogą się ubiegać osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i przebywały na urlopie macierzyńskim. Ponadto mogą się one, podobnie jak osoby na urlopie wychowawczym, ubiegać o umorzenie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Tak wynika z ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609).

- Wejście w życie propozycji zawartej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oznacza, że osoby na urlopach: macierzyńskim i wychowawczym, będą traktowane tak samo w kwestii ubiegania się o umorzenie składek - mówi Paweł Pelc ekspert ubezpieczeniowy.

Ze wspomnianej ustawy wynika, że zainteresowani mogą składać wniosek do ZUS od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Umorzenie jest możliwe wyłącznie na wniosek. Może złożyć go osoba, która prowadziła działalność, lub firma, w której była wspólnikiem (na przykład spółka jawna czy komandytowa). Do tej pory zostało złożonych ponad 5,7 tys. takich wniosków.

Po jego złożeniu osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim otrzymuje zwrot składki w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji o umorzeniu. Z kolei osoba korzystająca z urlopu wychowawczego może otrzymać tylko zwrot opłaconych odsetek, a nie składek. O kolejności zwrotów odsetek będzie decydować kolejność złożenia wniosku.

- Osoby na urlopie wychowawczym, które już złożyły wniosek o umorzenie składek emerytalno-rentowych, będą musiały złożyć jeszcze jeden wniosek o umorzenie składek na Fundusz Pracy - mówi Paweł Pelc.

Termin zwrotu odsetek zaczyna biec od 1 stycznia 2010 r., a skończy się w grudniu 2014 r. Wydaje się, że ten termin powinien być przesunięty dla osób na urlopie wychowawczym, które będą dopiero mogły się ubiegać o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Proponowane rozwiązanie zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy.

Paweł Jakubczak

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »