| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez składek do Funduszu Pracy od przedsiębiorczych matek

Bez składek do Funduszu Pracy od przedsiębiorczych matek

Osoby na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, które prowadziły działalność i pracowały na etacie, będą mogły się ubiegać o umorzenie składek na Fundusz Pracy.


Resort pracy chce, aby osoby zatrudnione na etacie, które przebywały na urlopach wychowawczych i prowadziły działalność gospodarczą, miały możliwość umorzenia składek na Fundusz Pracy za okres od 1 stycznia 1999 r. do końca sierpnia 2009 r. Taką propozycję zawiera projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który jest w konsultacjach społecznych.

Obecnie o umorzenie składek na Fundusz Pracy za wspomniany okres mogą się ubiegać osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i przebywały na urlopie macierzyńskim. Ponadto mogą się one, podobnie jak osoby na urlopie wychowawczym, ubiegać o umorzenie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Tak wynika z ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609).

- Wejście w życie propozycji zawartej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oznacza, że osoby na urlopach: macierzyńskim i wychowawczym, będą traktowane tak samo w kwestii ubiegania się o umorzenie składek - mówi Paweł Pelc ekspert ubezpieczeniowy.

Ze wspomnianej ustawy wynika, że zainteresowani mogą składać wniosek do ZUS od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Umorzenie jest możliwe wyłącznie na wniosek. Może złożyć go osoba, która prowadziła działalność, lub firma, w której była wspólnikiem (na przykład spółka jawna czy komandytowa). Do tej pory zostało złożonych ponad 5,7 tys. takich wniosków.

Po jego złożeniu osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim otrzymuje zwrot składki w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji o umorzeniu. Z kolei osoba korzystająca z urlopu wychowawczego może otrzymać tylko zwrot opłaconych odsetek, a nie składek. O kolejności zwrotów odsetek będzie decydować kolejność złożenia wniosku.

- Osoby na urlopie wychowawczym, które już złożyły wniosek o umorzenie składek emerytalno-rentowych, będą musiały złożyć jeszcze jeden wniosek o umorzenie składek na Fundusz Pracy - mówi Paweł Pelc.

Termin zwrotu odsetek zaczyna biec od 1 stycznia 2010 r., a skończy się w grudniu 2014 r. Wydaje się, że ten termin powinien być przesunięty dla osób na urlopie wychowawczym, które będą dopiero mogły się ubiegać o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Proponowane rozwiązanie zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy.

Paweł Jakubczak

pawel.jakubczak@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK