| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polskie firmy wiążą swój rozwój z rynkiem białoruskim

Polskie firmy wiążą swój rozwój z rynkiem białoruskim

Wiele polskich firm wiąże swój rozwój w najbliższych latach z rynkiem białoruskim; perspektywy upatrują one głównie w przemyśle rolno-spożywczym oraz budowlanym - uważa prezes Polsko-Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Józef Łochowski.

Podkreślił on, że białoruski rząd chce sprywatyzować w najbliższych latach 500 największych rodzimych przedsiębiorstw.

Według Izby, w 2008 roku obroty handlowe między Polską a Białorusią wyniosły 3 mld USD. Ze wstępnych szacunków wynika, że ich wartość w 2009 r. spadła do ok. 2,5 mld USD. "To wynik ogólnoświatowego kryzysu na rynkach finansowych" - podkreślił w rozmowie z PAP Łochowski, dodając, że Białoruś, obok Polski, jako nieliczne kraje w Europie odnotowały wzrost gospodarczy w całym ubiegłym roku. Wzrost PKB Białorusi w 2009 r. wyniósł 0,2 proc.

Prezes Izby poinformował, że Polska importuje z Białorusi paliwa, surowce chemiczne, nawozy sztuczne, w tym m.in. sól potasową oraz metale takie jak stal zbrojeniowa. "Kupujemy też lodówki, zamrażalki oraz telewizory, które są budowane na polskich kineskopach" - dodał.

Z kolei nasz kraj eksportuje na Białoruś maszyny, urządzenia, przetworzone produkty rolno-spożywcze, owoce i warzywa, a także produkty mleczne. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się sprowadzane z Polski materiały budowlane oraz wykończeniowe (pokrycia dachowe, okna, drzwi).

Z informacji Izby wynika, że na Białorusi jest zarejestrowanych ponad 400 polskich przedsiębiorstw. "Dominują firmy z branży przetwórstwa rolno-spożywczego" - ocenił. Dodał, że również białoruskie firmy mają swoje przedstawicielstwa w Polsce.

Prezes Izby zwrócił uwagę na wspólną inwestycję polsko-białoruską. Chodzi o budowę elektrowni przy granicy między Grodnem a Brześciem, realizowaną przez polskie i białoruskie firmy.

Z danych resortu gospodarki wynika, że wartość polskiego eksportu na Białoruś wyniosła od stycznia do listopada 2009 r. ponad 1 mld 95,9 mln USD, a importu 722,8 mln USD. Rok wcześniej było to odpowiednio 1 mld 490,5 mln USD oraz 1 mld 261,8 mln USD.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK