| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mąż nie przyzna dotacji żonie

Mąż nie przyzna dotacji żonie

O unijne wsparcie na założenie własnej firmy nie mogą się ubiegać osoby spokrewnione z pośrednikiem wypłacającym dotacje oraz jego pracownikami.


Osoby, które ubiegają się o unijną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, są już rekrutowane według nowych, jednolitych zasad. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy wydały wytyczne dla operatorów, czyli instytucji szkolących przyszłych przedsiębiorców i wypłacających im wsparcie, w których zobowiązały ich do przestrzegania w szerszym zakresie niż dotychczas zasad bezstronności i rzetelności. Operator w szczególności musi dołożyć starań, aby osób ubiegających się o dotacje nie łączył z jego pracownikami odpowiedzialnymi za rekrutację oraz zewnętrznymi ekspertami oceniającymi biznesplany, związek małżeński, stosunek pokrewieństwa i powinowactwa lub związek z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli. Za niezachowanie tej zasady grozi rozwiązanie umowy o dofinansowanie. Dlatego operatorzy weryfikują bezstronność swoich pracowników.

- Personel projektu oraz członkowie komisji oceniającej biznesplany składają stosowne oświadczenie. Również kandydat na uczestnika projektu oświadcza pod groźbą odpowiedzialności karnej, że nie jest spokrewniony z żadnym członkiem komisji - mówi Izabela Wiśniewska, koordynator projektu realizowanego przez Agencję Rozwoju Regionu Kutnowskiego.

Powodem zaostrzonych wymogów były skargi na operatorów, które napływały od osób ubiegających się o wsparcie oraz wnioski z przeprowadzanych kontroli.

- Wykluczenie z ubiegania się o wsparcie osób powiązanych rodzinnie z pracownikami podmiotów przyznających dotacje było uzasadnione. Nie wszystko do tej pory odbywało się transparentnie - uważa Artur Janas, wicedyrektor WUP w Toruniu.

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »