| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kto nie skorzysta ze zwolnienia z VAT w 2010 i 2011 r.?

Kto nie skorzysta ze zwolnienia z VAT w 2010 i 2011 r.?

Przedsiębiorca, który w trakcie ubiegłego roku sam zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego z VAT, nie może korzystać z tego zwolnienia od 1 stycznia 2010 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przepisy ustawy z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 215, poz. 1666), które wprowadziły wyższy limit obrotów dla zwolnienia z VAT, nie dotyczą podatników, którzy w ubiegłym roku sami zrezygnowali z tego zwolnienia, a u których obrót nie przekroczył w 2009 r. kwoty 50.000 zł (lub jej proporcji w przypadku podatników, którzy rozpoczęli w 2009 r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT). Zatem nie mogą oni korzystać ze zwolnienia podmiotowego w tym roku.


W tej sytuacji przedsiębiorca podejmując decyzję o ponownym skorzystaniu ze zwolnienia z VAT, będzie mógł do niego powrócić dopiero od 1 stycznia 2011 r.


Zdaniem resortu finansów na sytuację prawną takich podatników nie miało wpływu podniesienie kwoty limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia. Znajdowali się oni nie tylko poniżej limitu „nowego”, lecz również poniżej limitu „starego”.


Od 2010 r. wyższy limit obrotów dla zwolnienia z VAT


Dla podjęcia przez takich podatników decyzji o rezygnacji ze zwolnienia w 2009 r. nie istotne byłoby zatem co do zasady obowiązywanie limitu w wyższej kwocie, w sytuacji gdy w 2009 r. nie przewidywali oni przekroczenia i faktycznie nie przekroczyli „starego” limitu w niższej wysokości, tj. 50.000 zł - uważa ministerstwo.


Dodać należy, że taka sama sytuacja będzie miała miejsce odnośnie podatników, którzy zrezygnują ze zwolnienia podmiotowego w 2010 r., a którzy nie przekroczą limitu obrotu określonego na 2010 r. w kwocie 100.000 zł (lub jej proporcji w przypadku podatników, którzy rozpoczną w 2010 r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług). Nie skorzystają oni ze zwolnienia  w 2011 r. i będą mogli do niego powrócić dopiero od 1 stycznia 2012 r.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK