| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co roku powstaje więcej firm

Co roku powstaje więcej firm

W Polsce co roku powstaje coraz więcej firm. Niewiele z nich jest jednak w stanie przetrwać pierwsze trzy lata od rozpoczęcia działalności.

W 2009 r. powstało aż 70 proc. więcej firm niż w roku 2004. Świadczy to o przedsiębiorczości Polaków. Niestety polską gospodarkę charakteryzuje jeden z najniższych w Europie tzw. wskaźnik przeżywalności firm w okresie pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności. Dlatego niezbędna jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, by zwiększyć szanse firm na przetrwanie i rozwój.


Zdaniem eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, Piotra Rogowieckiego, więcej działających firm oznacza:

• większą zamożność kraju,

• więcej środków pozyskanych przez budżet z tytułu podatków,

• więcej miejsc pracy,

• wyższe wpływy z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,

• mniejsze obciążenie budżetu państwa związane z finansowaniem pomocy społecznej.

Stąd KPP postuluje, aby zrobić wszystko w celu ułatwienia funkcjonowania firm w Polsce, szczególnie tych małych.


Dla przedsiębiorców najważniejsze jest proste prawo podatkowe i zmniejszenie biurokracji. Istotne są również zmiany w prawie zachęcające do zatrudniania pracowników. Dlatego firmy domagają się uelastycznienia prawa pracy i odbiurokratyzowania procesów związanych z funkcjonowaniem na rynku jako pracodawca.


KPP proponuje aby organy kontroli sprawdzały zgodność z prawem funkcjonowania przedsiębiorstw na zasadzie uczciwej konkurencji. Jednocześnie zwraca uwagę, aby kontrola nie odbywała się w myśl hasła „na każdego coś się znajdzie”.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

kpp.org.pl
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK