| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost gospodarczy jest zasługą polskich przedsiębiorców

Wzrost gospodarczy jest zasługą polskich przedsiębiorców

1,7 - procentowy wzrost PKB w 2009 r. jest przede wszystkim zasługą polskich przedsiębiorców - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.

Zdaniem eksperta KPP  Piotra Rogowieckiego, optymistyczne dane GUS o 1,7 proc. wzroście PKB pokazały, ze polscy przedsiębiorcy potrafią zdobywać nowych odbiorców oraz wprowadzać programy oszczędnościowe. Nie redukowali zatrudnienia na ślepo, lecz przenosili pracowników z działów produkcyjnych do handlowych. Dzięki temu bezrobocie nie eksplodowało. To z kolei pozwoliło utrzymać wysoki poziom konsumpcji, która będzie także silnym punktem tegorocznej dynamiki PKB.


Do energicznego i trwałego rozwoju gospodarka potrzebuje jednak systemowych reform - w szczególności w zakresie finansów publicznych. Bowiem do przyrostu miejsc pracy i rzeczywistego nadrabiania dystansu do krajów UE niezbędny jest wzrost w granicach ok. 4 - 5 proc.


Natomiast, jak zauważa ekspert KPP polski rząd w żadnej mierze nie przyczynił się na tak dobry zeszłoroczny wynik gospodarczy. Specustawa antykryzysowa została przygotowana za późno i okazało się, że zawarte w niej instrumenty pomocowe są nieskuteczne. Ministerstwo Finansów nie walczyło z przyczynami spowolnienia, lecz chciało leczyć jego skutki w postaci zmniejszonych wpływów do budżetu, sięgając do kieszeni obywateli i przedsiębiorców.


Dane GUS napawają też optymizmem co do tegorocznego wzrostu gospodarczego. Dzięki ożywieniu gospodarczemu u naszych głównych partnerów handlowych, może się on zbliżyć do 3 proc.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »