| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy chętnie skorzystają z e-PIT za 2009 rok

Pracodawcy chętnie skorzystają z e-PIT za 2009 rok

W rozliczeniu PIT za 2008 rok pracodawcy złożyli prawie 218 tys. deklaracji PIT-11 i PIT-40. Liczba ta może znacznie się zwiększyć w rozliczeniu za 2009 rok. Elektroniczne rozliczenia są bowiem szybsze i tańsze.


EWA MATYSZEWSKA

W 2009 roku firmy złożyły niemal 218 tys. e-deklaracji PIT-11 i PIT-40 za rok 2008 (dane Ministerstwa Finansów). Jak może być w rozliczeniu za 2009 rok?

TERESA OLSZEWSKA*

W 2009 roku przedsiębiorcy po raz pierwszy mogli rozliczyć deklaracje podatkowe swoich pracowników przez internet i jak widać, wielu z nich już skorzystało z tej możliwości. Spodziewamy się, że zainteresowanie pracodawców tym sposobem rozliczania znacznie wzrośnie, co podyktowane będzie oszczędnością czasu, jaką daje to rozwiązanie, a co za tym idzie, także redukcją kosztów. Oczywiste jest więc, że w rozliczeniu za 2009 rok do Ministerstwa Finansów spłynie jeszcze więcej elektronicznych deklaracji.

Jakie firmy korzystają e-deklaracji?

Firmy, takie jak ENEA, Siemens czy Philips Lighting Poland już korzystają z możliwości rozliczania PIT drogą elektroniczną. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie oprogramowania, które umożliwia rozliczenie pracowników przez internet. Do grona instytucji, które w tym roku skorzystają z e-deklaracji dołączyły niedawno ZUS (52 tys. zatrudnionych) oraz KGHM Polska Miedź (18,6 tys. zatrudnionych).

Są firmy, które stworzyły oprogramowanie, które ma pomóc w przesyłaniu e-deklaracji. Jaka to pomoc?

Rozwiązania te mają za zadanie usprawnić proces przygotowywania i wysyłki deklaracji podatkowych pracowników.

Jakie korzyści daje takie oprogramowanie?

Manualne czynności związane z wydrukiem i wysyłką papierowych dokumentów w przypadku firm czy instytucji zatrudniających np. kilkadziesiąt tysięcy osób generują istotne koszty, których można uniknąć dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. Za jego pomocą PIT-y są automatycznie generowane w systemie SAP, a następnie opatrzone podpisem elektronicznym opartym na dostarczonym certyfikacie i wysyłane do Ministerstwa Finansów. Pozwala to sprawnie i w krótkim czasie generować masowe ilości dokumentów, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych korporacji. Narzędzie takie daje także możliwość archiwizowania wygenerowanych PIT, co eliminuje z kolei proces wydruku, podpisania i włożenia dokumentu do teczki osobowej pracownika.

Szacujemy, że inwestycja w e-Deklaracje zwraca się w ciągu jednego roku - podaje Teresa Olszewska.

Fot. Archiwum

*Teresa Olszewska

prezes zarządu firmy GAVDI Polska

GAVDI Polska specjalizuje się w usługach konsultingowych, programistycznych oraz wsparcia aplikacji w obszarze SAP HCM oraz w obszarach powiązanych, takich jak np. samoobsługa pracownicza i menedżerska.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »