REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy znajdą pracownika przez internet

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Od połowy roku przedsiębiorcy, pracownicy i bezrobotni będą mogli elektronicznie składać oferty pracy w ogólnopolskim portalu internetowym zarządzanym przez resort pracy. Obecnie są one zbierane przez urzędy pracy.

Portal www.zielonalinia.gov.pl funkcjonuje od października 2009 roku. Ale już w czerwcu jego działanie ma być poszerzone m.in. o elektroniczną bazę ofert pracy i zatrudnienia. Te będą mogły być składane zarówno przez firmy, bezrobotnych, jak i poszukujących pracy.

REKLAMA

- Składanie ofert oraz poszukiwanie pracowników będzie odbywało się drogą elektroniczną po wcześniejszym zarejestrowaniu i zalogowaniu na portalu - mówi Adam Bejda z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Sabina Drewniany z Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej dodaje, że obecnie firmy czy osoby poszukujące zatrudnienia mogą swoje oferty przesyłać drogą elektroniczną jedynie do urzędów pracy. Te jednak nie są dostępne on-line.

Dzięki zmianie na portalu zielonalinia.gov.pl zainteresowani będą mogli, zapoznać się z ofertami pracy z całej Polski. Do internetowej bazy będą mieli też dostęp Polacy, którzy wyjechali do Anglii czy Irlandii. Urzędy pracy będą przekazywały do portalu informacje o lokalnych rynkach pracy (m.in. o ofertach pracy) na podstawie umowy podpisanej między urzędem, a Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

- Takie porozumienia zawarliśmy z 14 wojewódzkimi urzędami pracy i z 63 powiatowymi urzędami pracy - mówi Wiesław Filar, kierownik projektu w Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczna baza danych, która będzie dostępna na portalu, ma ułatwić pracodawcom poszukiwanie pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Dzięki tzw. autoposzukiwaczowi przedsiębiorca otrzyma (drogą elektroniczną) informację, czy wśród ofert są takie, które spełnią określone przez niego wymagania.

- Firma otrzyma tzw. newsletter o kandydatach spełniających jej oczekiwania - mówi Adam Bejda.

REKLAMA

Funkcjonujący od października 2009 roku portal www.zielonalinia.gov.pl jest zbiorem podstawowych informacji dla osób poszukujących pracy. Zawiera również poradniki dla firm o możliwościach zatrudnienia bezrobotnych (np. o dofinansowaniu wyposażenia stanowiska pracy bezrobotnego). Na portalu są również umieszczane informacje dotyczące sposobów poszukiwania pracy czy form aktywizacji bezrobotnych przez urzędy pracy (np. poprzez szkolenia).

Dzięki portalowi zainteresowani mogą także przez całą dobę przesyłać pytanie do konsultanta. Te mogą dotyczyć np. zasad uzyskiwania statusu bezrobotnego. Po kilku minutach zainteresowany otrzymuje odpowiedź. Jeśli jest z niej niezadowolony, może ponownie wysłać e-maila albo zadzwonić na infolinię na numer 19524, od poniedziałku do piątku od 8 do 18. Jeśli sprawa jest skomplikowana, konsultant przekierowuje telefonicznie rozmówcę do urzędu pracy w powiecie, w którym mieszka albo prowadzi firmę.

W call center w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku jest zatrudnionych 25 konsultantów. Docelowo ma ich tam pracować 50.

- Miesięcznie mamy około 2,5 tys. połączeń telefonicznych i odpowiadamy na kilka tysięcy e-maili. Blisko 90 proc. połączeń jest od osób bezrobotnych i poszukujących pracy - mówi Wiesław Filar.

1,89 mln bezrobotnych było w grudniu 2009 roku

Paweł Jakubczak

pawel.jakubczak@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA