| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koszty z przełomu roku odnosimy do przychodów

Koszty z przełomu roku odnosimy do przychodów

Gdy poniesione w firmie wydatki dotyczą okresu przekraczającego rok, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy 2009 roku, trzeba potrącić je w latach podatkowych proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą.


Sposób rozliczenia faktury na przełomie roku uzależniony jest m.in. od rodzaju poniesionych kosztów oraz prowadzonej przez podatnika ewidencji.

- Do właściwego rozliczenia faktur zakupu potrzebna jest prawidłowa klasyfikacja wynikających z nich kosztów na koszty bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami - przypomina Katarzyna Szymańska, ekspert podatkowy w Taxways.

Anna Beneturska, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, tłumaczy, że należy też zwrócić uwagę, czy faktury nie dotyczą kosztów prac rozwojowych, w odniesieniu do których ustawodawca określił szczególne zasady rozliczania.

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną powinien rozliczyć faktury w dacie ich wystawienia. Katarzyna Szymańska podkreśla, że w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego księgę metodą memoriałową moment potrącenia kosztu uzależniony jest od jego rodzaju. W przypadku kosztu bezpośredniego potrącony jest on w roku, w którym osiągnięty został dochód odpowiadający kosztowi. Jeżeli natomiast jest to koszt pośredni, jego potrącenie powinno nastąpić w grudniu 2009 r., tj. z dniem wystawienia faktury.

- Gdy dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka jego część dotyczy 2009 roku, powinien być potrącony w latach podatkowych proporcjonalnie do okresu, którego dotyczy - sugeruje Katarzyna Szymańska

Gdy faktura dotyczy zakupu towarów handlowych lub materiałów podstawowych otrzymanych wcześniej, koszt należy potrącić w dacie otrzymania towarów lub materiałów.

Według naszej rozmówczyni podatnik, który prowadzi księgi rachunkowe, potrąca koszty bezpośrednie w roku podatkowym, w którym osiągnął odpowiadające im przychody. Koszty pośrednie potrąca w dacie ich poniesienia, tj. w dacie uznania za koszt z punktu widzenia przepisów o rachunkowości. Koszty pośrednie, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy i nie jest możliwe ustalenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, powinny zostać potrącone proporcjonalnie.

Przykład 1

W grudniu 2009 r. spółka sprzedała nieruchomość i osiągnęła z tego tytułu przychód. W styczniu 2010 r. spółka otrzymała fakturę za usługi doradcze dotyczące tej sprzedaży. Koszty z tej faktury spółka rozliczy w roku 2009.

Przykład 2

Na skutek pomyłki kontrahenta spółka otrzymała opisaną wcześniej fakturę za usługi doradcze już po złożeniu przez nią zeznania za 2009 rok. Koszty z tej faktury spółka zaliczy do kosztów uzyskania przychodów w roku 2010.

Przykład 3

Pod koniec grudnia 2009 r. spółka zakupiła krzesło biurowe. Otrzymaną w styczniu fakturę ujęto w księgach spółki z datą styczniową. Koszt uzyskania przychodów dla celów podatkowych zostanie zatem rozpoznany dopiero w styczniu 2010 r.

Przykłady opracowane przez TPA Horwath Sztuba Kaczmarek

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK