| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiej o przywileje z pakietu socjalnego

Łatwiej o przywileje z pakietu socjalnego

Udziałowiec, inwestor lub przyszły właściciel firmy będzie odpowiadał przed sądem pracy za nieprzestrzeganie porozumień zawartych ze związkami zawodowymi.

Zmiana prawa

Roszczenia pracowników wynikające z porozumień zawieranych między związkami zawodowymi i przyszłym inwestorem nie będą już trafiały do sądów cywilnych. Będą rozpatrywane przez sądy pracy. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przesłało już do konsultacji. Wcześniej te zmiany miały być uregulowane w ustawie o związkach zawodowych.

Zgodnie z projektem sądy pracy będą rozpatrywały roszczenia dotyczące nieprzestrzegania porozumień, które chronią interesy pracowników. Mogą nimi być m.in. pakiety socjalne, pakiety gwarancji pracowniczych i porozumienia w sprawie gwarancji socjalnych.

- Tego rodzaju porozumienia są zawierane przez związki z potencjalnym pracodawcą, tzw. podmiotem kapitałowym - przyszłym nabywcą akcji, udziałów w spółce lub przyszłym nabywcą firmy lub przedsiębiorstwa państwowego - wyjaśnia dr Marcin Zieleniecki z NSZZ Solidarność.

Tłumaczy, że nowy inwestor może mieć określone plany dotyczące działalności zakładu i zatrudnienia. Dlatego związki, aby zagwarantować pracownikom ochronę, negocjują z inwestorem np. pakiety specjalne. Związki chcą jednak większej gwarancji niż tylko określenie właściwości sądów pracy do rozpatrywania takich roszczeń. Domagają się wprowadzenia przepisu, który rozstrzygałby, że zawierane porozumienia, np. z przyszłym pracodawcą, są źródłami prawa pracy.

- Ta zmiana, zgodnie z ustaleniami określonymi w pakiecie antykryzysowym, powinna zostać wprowadzona do końca ubiegłego roku, a kolejna propozycja jest nie do przyjęcia - mówi Wiesław Siewierski, przewodniczący Forum Związków Zawodowych.

Zwraca też uwagę, że rząd nie rozstrzyga, co należy rozumieć przez pojęcie podmiotu niebędącego pracodawcą.

Dotychczasowy brak gwarancji sprawiał, że w firmach, gdzie zawierane były porozumienia z przyszłym pracodawcą, nie były one przestrzegane. Nie wiązało się to dla firmy z żadnymi konsekwencjami. Sprawy dotyczące tych roszczeń często trafiały do sądów cywilnych, a to przedłużało postępowanie. Było też płatne.

- Wprowadzenie tego przepisu będzie stwarzało wiele wątpliwości, bo trudno będzie występować przed sądem pracy z roszczeniem przeciwko osobie lub podmiotowi, który nie jest pracodawcą lub przestał być już inwestorem - ocenia Małgorzata Gersdorf, sędzia Sądu Najwyższego.

Jej zdaniem sądy pracy powinny orzekać wyłącznie w sprawach dotyczących pracowników i pracodawców.

Za dotychczasowymi rozwiązaniami opowiada się Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. Według niego związki zawierają umowę cywilnoprawną z inwestorem, a jeśli jej nie przestrzega, to pracownik może wystąpić z roszczeniem przed sądami cywilnymi.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK