| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiej o przywileje z pakietu socjalnego

Łatwiej o przywileje z pakietu socjalnego

Udziałowiec, inwestor lub przyszły właściciel firmy będzie odpowiadał przed sądem pracy za nieprzestrzeganie porozumień zawartych ze związkami zawodowymi.

Zmiana prawa

Roszczenia pracowników wynikające z porozumień zawieranych między związkami zawodowymi i przyszłym inwestorem nie będą już trafiały do sądów cywilnych. Będą rozpatrywane przez sądy pracy. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przesłało już do konsultacji. Wcześniej te zmiany miały być uregulowane w ustawie o związkach zawodowych.

Zgodnie z projektem sądy pracy będą rozpatrywały roszczenia dotyczące nieprzestrzegania porozumień, które chronią interesy pracowników. Mogą nimi być m.in. pakiety socjalne, pakiety gwarancji pracowniczych i porozumienia w sprawie gwarancji socjalnych.

- Tego rodzaju porozumienia są zawierane przez związki z potencjalnym pracodawcą, tzw. podmiotem kapitałowym - przyszłym nabywcą akcji, udziałów w spółce lub przyszłym nabywcą firmy lub przedsiębiorstwa państwowego - wyjaśnia dr Marcin Zieleniecki z NSZZ Solidarność.

Tłumaczy, że nowy inwestor może mieć określone plany dotyczące działalności zakładu i zatrudnienia. Dlatego związki, aby zagwarantować pracownikom ochronę, negocjują z inwestorem np. pakiety specjalne. Związki chcą jednak większej gwarancji niż tylko określenie właściwości sądów pracy do rozpatrywania takich roszczeń. Domagają się wprowadzenia przepisu, który rozstrzygałby, że zawierane porozumienia, np. z przyszłym pracodawcą, są źródłami prawa pracy.

- Ta zmiana, zgodnie z ustaleniami określonymi w pakiecie antykryzysowym, powinna zostać wprowadzona do końca ubiegłego roku, a kolejna propozycja jest nie do przyjęcia - mówi Wiesław Siewierski, przewodniczący Forum Związków Zawodowych.

Zwraca też uwagę, że rząd nie rozstrzyga, co należy rozumieć przez pojęcie podmiotu niebędącego pracodawcą.

Dotychczasowy brak gwarancji sprawiał, że w firmach, gdzie zawierane były porozumienia z przyszłym pracodawcą, nie były one przestrzegane. Nie wiązało się to dla firmy z żadnymi konsekwencjami. Sprawy dotyczące tych roszczeń często trafiały do sądów cywilnych, a to przedłużało postępowanie. Było też płatne.

- Wprowadzenie tego przepisu będzie stwarzało wiele wątpliwości, bo trudno będzie występować przed sądem pracy z roszczeniem przeciwko osobie lub podmiotowi, który nie jest pracodawcą lub przestał być już inwestorem - ocenia Małgorzata Gersdorf, sędzia Sądu Najwyższego.

Jej zdaniem sądy pracy powinny orzekać wyłącznie w sprawach dotyczących pracowników i pracodawców.

Za dotychczasowymi rozwiązaniami opowiada się Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. Według niego związki zawierają umowę cywilnoprawną z inwestorem, a jeśli jej nie przestrzega, to pracownik może wystąpić z roszczeniem przed sądami cywilnymi.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »