| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do 15 stycznia zawiadomienie o kontynuacji zwolnienia z VAT

Do 15 stycznia zawiadomienie o kontynuacji zwolnienia z VAT

Przedsiębiorca, u którego wartość sprzedaży w 2009 r. nie przekroczyła kwoty 100 tys. zł może nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Wystarczy, że do 15 stycznia 2010 r. złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o tym fakcie.

Od nowego roku obowiązuje wyższy limit obrotów, uprawniający przedsiębiorców do zwolnienia z obowiązku rejestracji i rozliczeń VAT. Wzrósł on z dotychczasowych 50 tys. zł do 100 tys. zł.


W związku z tym podatnik, u którego wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 r. była wyższa niż 50 tys. zł, ale nie przekroczyła progu 100 tys. zł może nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Warunkiem jest pisemne zawiadomienie o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2010 r.


Ze zwolnienia podmiotowego w VAT mogą skorzystać również podatnicy rozpoczynający w 2009 roku wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, u których łączna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczyła 50 tys. zł, ale nie przekroczyła 100 tys. zł. W tym celu także oni muszą do 15 stycznia 2010 r. poinformować na piśmie naczelnika urzędu skarbowego.


Zaznaczyć należy, iż zwolnienie będzie mieć zastosowanie od 1 stycznia tego roku.


Te korzystne dla przedsiębiorców regulacje zostały wprowadzone ustawą z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Nowelizacja przewiduje ponadto, że od 2011 r. limit uprawniający podatników do zwolnienia z VAT wzrośnie jeszcze do kwoty 150 tys. zł.


Obowiązujące od nowego roku zmiany ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej podatnikom osiągającym niewielkie obroty, gdyż przyczynią się w znacznym stopniu do redukcji obciążeń administracyjnych. Przedsiębiorca do momentu przekroczenia limitu obrotu nie ma bowiem obowiązku m.in. prowadzenia pełnej ewidencji i składania deklaracji dla podatku VAT.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »