| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe wzory deklaracji VAT

Nowe wzory deklaracji VAT

Od rozliczenia za styczeń lub I kwartał br. będą obowiązywać nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M.


Dotychczasowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 mogą być stosowane przez podatników do 30 czerwca 2010 r., z wyjątkiem podatników, którzy dokonują rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu:

• świadczenia usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, gdy na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy są zobowiązani składać informacje podsumowujące,

• importu usług, których miejsce świadczenia jest ustalane na podstawie art. 28b ustawy.

Natomiast podatnicy zobowiązani do składania deklaracji VAT-9M, muszą składać nowe deklaracje od rozliczenia za styczeń br., czyli od czynności, od których obowiązek podatkowy powstał już w styczniu 2010 r.

Podatnicy wykonujący czynności, których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską, nadal będą musieli wykazywać obrót z tego tytułu w poz. 21 deklaracji. Jednak dodatkowo będą wykazywać w poz. 22 wartość usług, z tytułu świadczenia których są zobowiązani składać informacje podsumowujące (art. 100 ust. 1 pkt 4). Są to usługi inne niż zwolnione lub opodatkowane stawką 0%, których miejsce świadczenia ustalone na podstawie art. 28b ustawy znajduje się poza Polską. Obowiązek ten dotyczy tylko usług świadczonych na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, gdy VAT z tytułu tych czynności rozlicza nabywca.

Podatnicy zobowiązani do rozliczenia importu usług nadal będą zbiorowo wpisywać wszystkie transakcje. W nowych wzorach deklaracji są to poz. 37 i 38. Jednak dodatkowo w osobnych pozycjach 39 i 40 będą wykazywać import usług, którego miejsce świadczenia zostało ustalone na podstawie art. 28b ustawy, czyli zasady ogólnej, która ustala miejsce świadczenia usług na rzecz podatników w kraju, w którym nabywca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

W części F. Informacje dodatkowe dodano w poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K oraz w poz. 72 dla VAT-7D nowy kwadrat w brzmieniu: „art. 86 ust. 8 pkt 1”. Będą go zaznaczać podatnicy wykonujący usługi lub dokonujący dostaw towarów, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski i w związku z którymi przysługiwało im prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. Prawo do odliczenia przysługuje w takim przypadku pod warunkiem, że jeśli te czynności byłyby wykonane na terytorium kraju, prawo do odliczenia by przysługiwało.

Tak jak w przypadku deklaracji VAT-7 podatnicy dokonujący importu usług będą zbiorowo wpisywać wszystkie transakcje. Jednak dodatkowo w osobnych pozycjach będą wykazywać import usług, którego miejsce świadczenia zostało ustalone na podstawie art. 28b ustawy, czyli zasady ogólnej, która ustala miejsce świadczenia usług na rzecz podatników w kraju, w którym nabywca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (patrz dodatek do bieżącego numeru Tabelaryczne zestawienie zmian, komentarz do art. 28b ustawy).

Ponadto we wzorze VAT-9M został zmieniony okres, za jaki deklaracja ta ma być składana. Wynika to ze zmiany art. 99 ust. 9 ustawy, który określił, że te deklaracje będą składane do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a nie - jak przed zmianą - każdorazowo w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Dodatkowo we wszystkich wzorach w części C zmieniono nazwę wiersza z „Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca” na „Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” w celu doprecyzowania, tak aby ze wzoru jasno wynikało, że pozycje zamieszczone w tym wierszu wypełnia nabywca towarów.

Pozostałe zmiany w nowych formularzach mają charakter porządkowy. Zmienione zostały także objaśnienia do deklaracji. Zmiany wynikają z dodania do deklaracji nowych pozycji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK