| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy nie chcą wolnego w Święto Trzech Króli

Pracodawcy nie chcą wolnego w Święto Trzech Króli

Zwiększenie wymiaru czasu wolnego o Święto Trzech Króli przypadające 6 stycznia może narazić firmy na straty. Dodatkowo staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni w oczach inwestorów.

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustanawiający Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Chce również usunięcia zapisu nakładającego na pracodawcę obowiązek oddawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych deklarują gotowość poparcia projektu PO.


Jeden dodatkowy dzień wolny od pracy to około 4 mld zł PKB mniej i poważny uszczerbek dla niejednego przedsiębiorstwa. Sprzeciwiają się temu organizacje skupiające pracodawców. Zdaniem PKPP Lewiatan firmy, głównie z sektora handlu, poniosą zbyt duże straty. Staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest bardzo niepokojące.


Polska jest jednym z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej i zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku. Chcąc zmniejszyć dystans do krajów lepiej rozwiniętych nie możemy pozwolić sobie na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.


Ponadto Trzech Króli przypada na 6 stycznia i pozostaje w sąsiedztwie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Dlatego przy specyficznym ułożeniu się dni będzie można łatwo przedłużyć sobie urlop nawet do 2 tygodni. Tak długa przerwa w pracy oraz ogólne „rozluźnienie”, jakie panuje wśród pracowników w czasie tzw. długich weekendów może przynieść negatywne, odczuwalne dla całej gospodarki, skutki.


Należy przy tym pamiętać, że pracodawcy mogą indywidualnie ustanowić w firmie Święto Trzech Króli dniem wolnym, bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom udział w Mszy Świętej. Pracownik może również, na podstawie rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy, wystąpić do pracodawcy z prośbą o zwolnienie w takim dniu. Pracodawca zawiadamia wówczas pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.


W Polsce do 1960 r. Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i dzień wolny od pracy. Ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to zostało zlikwidowane.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP/PKPP Lewiatan

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK