| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy nie chcą wolnego w Święto Trzech Króli

Pracodawcy nie chcą wolnego w Święto Trzech Króli

Zwiększenie wymiaru czasu wolnego o Święto Trzech Króli przypadające 6 stycznia może narazić firmy na straty. Dodatkowo staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni w oczach inwestorów.

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustanawiający Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Chce również usunięcia zapisu nakładającego na pracodawcę obowiązek oddawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych deklarują gotowość poparcia projektu PO.


Jeden dodatkowy dzień wolny od pracy to około 4 mld zł PKB mniej i poważny uszczerbek dla niejednego przedsiębiorstwa. Sprzeciwiają się temu organizacje skupiające pracodawców. Zdaniem PKPP Lewiatan firmy, głównie z sektora handlu, poniosą zbyt duże straty. Staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest bardzo niepokojące.


Polska jest jednym z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej i zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku. Chcąc zmniejszyć dystans do krajów lepiej rozwiniętych nie możemy pozwolić sobie na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.


Ponadto Trzech Króli przypada na 6 stycznia i pozostaje w sąsiedztwie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Dlatego przy specyficznym ułożeniu się dni będzie można łatwo przedłużyć sobie urlop nawet do 2 tygodni. Tak długa przerwa w pracy oraz ogólne „rozluźnienie”, jakie panuje wśród pracowników w czasie tzw. długich weekendów może przynieść negatywne, odczuwalne dla całej gospodarki, skutki.


Należy przy tym pamiętać, że pracodawcy mogą indywidualnie ustanowić w firmie Święto Trzech Króli dniem wolnym, bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom udział w Mszy Świętej. Pracownik może również, na podstawie rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy, wystąpić do pracodawcy z prośbą o zwolnienie w takim dniu. Pracodawca zawiadamia wówczas pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.


W Polsce do 1960 r. Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i dzień wolny od pracy. Ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to zostało zlikwidowane.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP/PKPP Lewiatan

reklama

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »