| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagraniczne firmy inwestycyjne uzyskają zwolnienie z PCC

Zagraniczne firmy inwestycyjne uzyskają zwolnienie z PCC

Zagraniczne firmy inwestycyjne, kupujące na polskim rynku instrumenty finansowe i odsprzedające je swoim klientom, uzyskają zwolnienie dla takich transakcji z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o PCC. Polskie firmy inwestycyjne, które zawierają podobne transakcje od dawna korzystają z takiej możliwości.

W czwartek poselski projekt nowelizacji ustawy o PCC poparła sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Ma on przede wszystkim doprecyzować przepisy dotyczące umów sprzedaży instrumentów finansowych, dokonywanych w ramach rozliczeń między zagranicznymi firmami inwestycyjnymi, kupującymi w Polsce instrumenty finansowe na rachunek własny w celu ich dalszej odsprzedaży, a ich zagranicznymi klientami.

Obecnie przepisy zwalniają z PCC zakup instrumentów finansowych przez firmy zagraniczne, ale nie przewidują zwolnienia dla - zawieranych za granicą - umów przeniesienia papierów na rzecz ich klientów.

Dyrektor departamentu podatków lokalnych w Ministerstwie Finansów Justyna Przekopiak wyjaśniła, że zmiana nie będzie miała negatywnego wpływu na budżety gmin, do których trafia podatek od czynności cywilnoprawnych. Powiedziała, że podatek ten w przypadku firm zagranicznych i tak nie jest pobierany. "Transakcje mają miejsce za granicą, w związku z tym nie ma jednostki samorządu terytorialnego, do której tego rodzaju wpływy byłyby przypisane. Obecne przepisy powodują, że podmioty zagraniczne nabywające na naszym rynku instrumenty finansowe (...) wahają się, czy nabyć te papiery, bo nie mają pewności, czy będą zwolnione z podatku w przypadku ich dalszej odsprzedaży" - powiedziała.

"Przepisy, które nie dają żadnego efektu podatkowego powodują tylko wahanie przed zaangażowaniem w polski rynek" - dodała Przekopiak. Dodała, że zrównanie prawa polskich i zagranicznych firm inwestycyjnych wynika ponadto z naszych zobowiązań dotyczących równego traktowania podmiotów mających siedzibę na terenie państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zdaniem MF podobne zwolnienia obowiązują w większości państw UE.

Projekt uzyskał pozytywną opinię Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dyrektor działu sieci biznesowych GPW Izabela Olszewska potwierdziła, że firmy zagraniczne nabywające papiery wartościowe na rzecz swoich klientów, ale na swój rachunek, mają wątpliwości, czy przeniesienie tych papierów na rachunek klientów będzie podlegało polskim przepisom podatkowym. "To powoduje zahamowanie rozwoju ich biznesu na rynku polskim. Firmy powstrzymują się od tego typu transakcji (...) Giełda jak najbardziej popiera zmianę" - zadeklarowała.

Komisja opowiedziała się za wprowadzeniem do projektu poprawki posła Janusza Cichonia z PO, doprecyzowującej jeden z przepisów. Zdaniem posła, zapobiegnie ona sytuacjom, w których ze zwolnienia skorzystałyby firmy do tego nieuprawnione.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK