| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W 2010 roku przedsiębiorcy odprowadzą niższe składki do ZUS

W 2010 roku przedsiębiorcy odprowadzą niższe składki do ZUS

W tym roku osoby prowadzące własne firmy będą odprowadzać co miesiąc niższe składki na ubezpieczenia społeczne w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wysokość składek na ZUS jest ustalana raz do roku. Zależy od wysokości prognozy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w 2010 roku wynosi 3 146,00 zł.

Nową, niższą podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących, twórców, artystów oraz osób wykonujących wolny zawód, stanowi kwota 1 887,60 zł (60 proc. prognozy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Stąd od 1 stycznia osoby te zapłacą składki w wysokości:

368,46 zł - na ubezpieczenie emerytalne,

113,26 zł - na ubezpieczenie rentowe,

46,25 zł - na ubezpieczenie chorobowe,

46,25 zł - na Fundusz Pracy.

Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana samodzielnie w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. Wynosi ona od 0,67% do 3,33% podstawy wymiaru.

Z kolei nieco wyższe składki do ZUS w stosunku do roku ubiegłego odprowadzą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, korzystające z preferencyjnej podstawy wymiaru, która  od 1 stycznia 2010 r. wynosi 395,10 zł. Jest to spowodowane wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 1 317 zł.

Zobacz wysokość składek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »