| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Formalizm procesowy utrudnia przedsiębiorcom dochodzenie roszczeń

Formalizm procesowy utrudnia przedsiębiorcom dochodzenie roszczeń

Małe firmy nie radzą sobie samodzielnie w dochodzeniu swoich praw przed sądem, a skomplikowane wymogi proceduralne dodatkowo to utrudniają.

Przepisy zobowiązują pozwanego przedsiębiorcę, aby w ciągu 14 dni od doręczenia odpisu pozwu przedstawił wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody pod rygorem utraty prawa powoływania ich na późniejszym etapie procesu. Utrudnia im to w znacznym stopniu dochodzenie swoich praw.


Także Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2007 r. orzekł, że procedura sądowa nie może stawiać przedsiębiorcom tak wysokich wymagań jak adwokatom, czy radcom prawnym. Dlatego TK uznał za niekonstytucyjny rygor odrzucania przez sąd nieopłaconych zarzutów od nakazu zapłaty wniesionych przez samego przedsiębiorcę, bez uprzedniego wezwania go do naprawienia błędu.


Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich firmy korzystają z pomocy prawnej tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Często wybrany w ostatniej chwili przez przedsiębiorcę pełnomocnik procesowy ma zbyt mało czasu na zapoznanie się z aktami i przygotowanie dobrze uzasadnionej odpowiedzi na pozew. Dodatkowo zaangażowanie prawnika często wiąże się z dużym obciążeniem finansowym dla małej firmy. Dlatego KPP apeluje o likwidację odrębności postępowań sądowych w sprawach gospodarczych.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK