| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy będą swobodnie świadczyć usługi w UE

Przedsiębiorcy będą swobodnie świadczyć usługi w UE

Być może już na początku 2010 r. przedsiębiorcy oferujący usługi będą mogli bez przeszkód i zbędnej biurokracji wykonywać swoją działalność na unijnym rynku.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu usług na terenie Polski, która wprowadza do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej UE znoszącej bariery w swobodnym przepływie usług między państwami członkowskimi. Dzięki nowym regulacjom polscy rzemieślnicy, architekci, radcy prawni i firmy oferujące usługi będą mogli korzystać z możliwości tymczasowego świadczenia usług w innym państwie, bez potrzeby zakładania w nim nowej firmy oraz uzyskiwania zezwolenia, koncesji, licencji itp.


Redukcja  biurokracji uprości procedurę podejmowania i wykonywania działalności usługowej w innym kraju. Usługodawcy zwolnieni zostaną z dostarczania urzędom dokumentów w formie oryginałów, poświadczonych kopii lub tłumaczenia związanego z wykonywaniem działalności. Te korzystne dla przedsiębiorców przepisy w znacznym stopniu ułatwią świadczenie usług na terenie Unii Europejskiej.


Dodatkowo przedsiębiorcy zyskają możliwość załatwienia wszelkich formalności w jednym miejscu. Nowe przepisy przewidują bowiem utworzenie tzw. pojedynczych punktów kontaktowych, które będą pełnić funkcje ewidencyjne i informacyjne.


Ustawa o świadczeniu usług na terytorium RP zacznie obowiązywać na początku 2010 r.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK