| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 2010 r. dodatkowy urlop macierzyński

Od 2010 r. dodatkowy urlop macierzyński

Od nowego roku pracownica – matka, jak również ojciec dziecka, zyskają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy przyznające prawo do dodatkowego, fakultatywnego urlopu macierzyńskiego. Skorzysta z niego zarówno matka, jak i ojciec dziecka, bezpośrednio po zakończeniu urlopu obligatoryjnego.


Dodatkowy urlop macierzyński będzie wprowadzany etapowo i wyniesie:

• w latach 2010 i 2011 - 2 tygodnie (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 3 tygodnie (przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie);

• w latach 2012 i 2013 - odpowiednio 4 i 6 tygodni;

• w 2014 roku - odpowiednio 6 i 8 tygodni.


Warunkiem skorzystania z fakultatywnego urlopu jest złożenie pracodawcy pisemnego wniosku w terminie co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Ponadto w chwili składania wniosku pracownica musi być w trakcie urlopu macierzyńskiego podstawowego, gdyż urlop dodatkowy można wykorzystać wyłącznie bezpośrednio po urlopie obligatoryjnym.


Pracodawca ma obowiązek uwzględnić prawidłowo złożony wniosek. Gdyby jednak pracownica nie zachowała terminu wskazanego dla złożenia wniosku, od woli pracodawcy będzie zależeć jego uwzględnienie. W razie braku akceptacji ze strony przełożonego, pracownica utraci prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.


Zasady dotyczące formy i terminu składania wniosku będą odnosić się także do pracowników - ojców wychowujących dziecko, ubiegających się o dodatkowy urlop. Jednak   ojcowie nabędą do niego prawo w przypadku, gdy:

korzystają z urlopu ojcowskiego po rezygnacji z urlopu macierzyńskiego pracownicy - matki po upływie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego,

nie korzystali z podstawowego urlopu; w takim przypadku pracownik - ojciec powinien wskazać w swoim wniosku również termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.


Od nowego roku pracownicy zyskają również prawo do urlopu ojcowskiego, w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Także i w tym przypadku urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika składany na co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. W razie niezachowania terminu, ojciec nie straci jednak prawa do urlopu ojcowskiego, co najwyżej skorzysta z niego w późniejszym terminie. Jedynym ograniczeniem jest okres ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK