| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwolnienie z VAT tylko dla producentów jest celowe

Zwolnienie z VAT tylko dla producentów jest celowe

Resort finansów nie zamierza zmieniać przepisów o VAT w zakresie zwolnienia darowizn żywności. Ograniczenie zwolnienia tylko do producentów nie było przypadkowe.


Minister finansów odpowiedział na pismo rzecznika praw obywatelskich w sprawie zakresu zwolnienia stosowanego do darowizn żywności przekazywanych na cele charytatywne. W odpowiedzi wyjaśniono, że objęcie zwolnieniem tylko producentów żywności było celowym działaniem, a nie przeoczeniem. Rozwiązanie to miało zapewnić szczelność systemu podatkowego i ochronić budżet przed nadużyciami ze strony podatników. Żywność jest bowiem sprzedawana także na targowiskach i bazarach czy w handlu akwizycyjnym, gdzie obrót jest narażony na różnego rodzaju patologie, np. nieewidencjonowanie sprzedaży. Ponadto obrót w tym zakresie trudno poddaje się kontroli.

To jednak niejedyny powód, żeby nie rozszerzać kręgu podatników zwolnionych z VAT. Dodatkowo u producentów żywności - w przeciwieństwie do handlowców - nie można określić podstawy opodatkowania uwzględniającej realną wartość produktów spożywczych. Do obliczenia tej podstawy uwzględnia się koszty wytworzenia, które w krótkim okresie co do zasady nie ulegają zmianie - podkreśliło MF.

Minister nie zgodził się z rzecznikiem, że wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. regulacja nie likwiduje barier administracyjnych hamujących działania o charakterze dobroczynnym i nie przeciwdziała marnowaniu się żywności.

Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK