| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Znikną protesty od przegranych przetargów

Znikną protesty od przegranych przetargów

Likwidacja możliwości składania protestów zdecydowanie przyspieszy inwestycje. Jednocześnie przedsiębiorcy stracą prosty sposób odwołania od przegranych przetargów.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych, która znosi możliwość składania protestów od przegranych przetargów. Skuteczność rozstrzygania tej formy odwoławczej okazała się w praktyce niewielka, gdyż zamawiający niechętnie przyznają się do naruszania przepisów. Niemożliwa była obiektywna i prawidłowa ocena zgodności postępowania z przepisami ustawy, a samo postępowanie ulegało niepotrzebnemu wydłużaniu, stąd decyzja o likwidacji protestów.


Skutek przynosi dopiero odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), która to forma po zniesieniu protestów stanie się pierwszym środkiem  odwoławczym. Niestety wiąże się to z obowiązkiem uiszczania wpisu.


W konsekwencji mali przedsiębiorcy, z uwagi na wysokie koszty odwołania, mogą zostać pozbawieni możliwości skorzystania z przysługujących im środków ochrony prawnej. Dlatego, zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, należałoby znacznie obniżyć wysokość wpisów. Nie można bowiem ograniczać konkurencji i eliminować już na wstępie potencjalnej grupy wykonawców.


Z drugiej strony rezygnacja z protestów zlikwiduje praktykę bezpodstawnego ich wnoszenia oraz zdecydowanie przyspieszy postępowanie przetargowe, a tym samym realizację inwestycji.

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK