| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na fakturze musi być wpisany unijny numer VAT

Na fakturze musi być wpisany unijny numer VAT

Polski podatnik, który świadczy usługi dla podatnika unijnego, musi na wystawionej fakturze podać jego numer VAT oraz wskazać przepis, który nakazuje rozliczyć kontrahentowi import usług.


ZMIANA PRAWA

Minister finansów zamierza znowelizować przepisy wykonawcze do ustawy o VAT. Wynika tak z projektu rozporządzenia z 3 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zmiany mają przede wszystkim dostosować przepisy rozporządzenia do wchodzących od 1 stycznia nowych zasad miejsca świadczenia usług w odniesieniu do usług transgranicznych. Jedna ze zmian zakłada, że z uwagi na szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla importu usług będzie możliwe wcześniejsze wystawienie faktury (przed powstaniem obowiązku podatkowego). Natomiast w przypadku otrzymania części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (w szczególności: przedpłaty, zaliczki, raty) zastosuje się zasadę ogólną.

W przypadku świadczenia usług przez polskiego podatnika na rzecz podatnika z innego unijnego kraju faktura dokumentująca wykonanie tych czynności będzie zawierać numer, pod którym nabywca usługi będzie zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.

Eliza Polakowska

eliza.polakowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK