| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie łatwiej zarejestrować spółkę z o.o.

Będzie łatwiej zarejestrować spółkę z o.o.

Planujący podjęcie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością już wkrótce będą mogli zgłosić ją do KRS na specjalnym formularzu, bez konieczności zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego.

Komisja Kodyfikacyjna kończy właśnie prace na projektem nowelizacji ustawy Kodeks Spółek Handlowych oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe regulacje dają biznesmenom możliwość wyboru formy rejestracji spółki z o.o.


Nowelizacja przewiduje dwie drogi zgłoszenia spółki z o.o. do sądu rejestrowego:

- dotychczasowa - zawarcie umowy w formie aktu notarialnego,

- uproszczona - za pomocą kilkustronicowego, prostego do wypełnienia formularza.


Z formy uproszczonej z pewnością chętnie skorzystają wspólnicy spółek jedno- czy dwuosobowych. Zwłaszcza, że będzie ona zdecydowanie mniej kosztowna od umowy sporządzanej przez notariusza. Dodatkowo projekt zakłada, że KRS rozpozna wniosek w ciągu jednego dnia.


Nowelizacja przewiduje również możliwość przesłania formularza zgłoszeniowego w formie elektronicznej. Wówczas założyciele spółki nawet nie będą musieli zgłaszać się do sądu osobiście. Aby taka procedura została jednak uruchomiona, niezbędna jest szybka informatyzacja sądów i urzędów wykonujących zadania publiczne. Sędziowie i urzędnicy muszą być odpowiednio przeszkoleni z możliwości korzystania z rozwiązań teleinformatycznych. Ważne też, aby serwery poszczególnych instytucji tworzyły spójną sieć, dzięki której będzie mogło dochodzić do rzeczywistej wymiany informacji między nimi.


Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich projekt powinien być tworzony kompleksowo, razem ze zmianą przepisów regulujących inne obowiązki nakładane na nowo powstającą firmę, związane np. z uzyskaniem NIP, zarejestrowaniem się na potrzeby VAT, ZUS czy zgłoszenia do urzędu statystycznego. W rzeczywistości bowiem sam wpis do rejestru, pomimo nabycia przez spółkę osobowości prawnej, pozostawia ją bez możliwości prowadzenia efektywnej działalności.


Spółka z o.o. jest jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dlatego wszelkie ułatwienia w zakresie jej rejestracji są jak najbardziej celowe i zasługują na aprobatę. KPP zwraca jednak uwagę, aby nie podzieliły one losu „jednego okienka”, które w praktyce niestety nie spełnia swej funkcji.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »