| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm przyjął zmiany w Prawie energetycznym

Sejm przyjął zmiany w Prawie energetycznym

Przedsiębiorstwa wchodzące w skład grup energetycznych, które są uprawnione do pomocy publicznej w związku z przedterminowym rozwiązaniem kontraktów długoterminowych (KDT), będą zobowiązane do sprzedaży 100 proc. wytworzonej energii przez giełdę towarową, na internetowej platformie handlowej lub w drodze otwartego przetargu - zdecydował Sejm, zmieniając Prawo energetyczne.

Za nowelizacją opowiedziało się 419 posłów, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Pozostałe zintegrowane firmy energetyczne, nieobjęte pomocą publiczną z tytułu rozwiązania KDT, będą miały czas na dostosowanie się - przez giełdę towarową, na internetowej platformie handlowej lub w drodze otwartego przetargu będą musiały zbyć najpierw 30 proc. energii wytworzonej w 2011 roku, 40 proc. w 2012 r. i 50 proc. w 2013 r. Wyłączona z obowiązku handlu na giełdzie będzie m.in. energia wytworzona ze źródeł odnawialnych i w kogeneracji (energii wytworzonej w skojarzeniu z ciepłem).

Wszyscy wytwórcy będą musieli - zgodnie z poprawkami klubu PSL przyjętymi przez Sejm - sprzedawać co najmniej 15 proc. energii elektrycznej na giełdach towarowych lub na internetowej platformie handlowej. Rząd w projekcie chciał, by było to 20 proc.

Jak zapowiadała w środę w Sejmie wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, nowe prawo energetyczne usprawni i ujednolici procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.

Zmiany wprowadzają obowiązek wpłaty zaliczki za przyłączenie do sieci przesyłowej mocy wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii. Zaliczka ma przerwać spekulację zarezerwowanymi mocami przyłączeniowymi dla farm wiatrowych. Teraz inwestor ubiegający się o przyłączenie wiatraka do sieci elektroenergetycznej o napięciu wyższym niż 1 kV będzie wnosić zaliczkę w wysokości 30 zł za każdy kilowat mocy przyłączeniowej. Zaliczkę trzeba będzie wpłacić do 7 dni od złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia.

"W polityce energetycznej zapisano, że dla wypełnienia obowiązku Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii ok. 10 tys. MW powinno być wytwarzanych w energetyce wiatrowej. Obecnie wydane już prawa do przyłączenia to 10 tys. MW, a kolejnych wniosków złożono na 70 tys. MW" - podała. Przypomniała, że cały system elektroenergetyczny kraju, to 36 tys. MW. "Oznacza to niestety handel zgodami na przyłączenie" - wyjaśniła w środę w Sejmie wiceminister Strzelec-Łobodzińska.

Z zasadami wpłacania zaliczek nie zgadzał się w trakcie prac sejmowej komisji gospodarki klub Lewicy, jednak jego poprawki przepadły w głosowaniach w komisji. Klub PiS opowiadał się za odrzuceniem projektu w całości, ale wycofał wniosek mniejszości w tej sprawie.

Nowelizacja tworzy też podstawy prawne do podłączenia biogazowni do niskociśnieniowej sieci gazowej.

Ustawa przenosi nadzór właścicielski nad operatorem sieci przesyłowej PSE Operator z resortu skarbu do gospodarki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK