| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dodatkowe opłaty doliczane do cen energii uderzą w przedsiębiorców

Dodatkowe opłaty doliczane do cen energii uderzą w przedsiębiorców

Od nowego roku do cen energii będą doliczane dodatkowe opłaty. W wyniku tego nastąpi wzrost kosztów prądu, gazu i paliwa, a obciążenie wyższymi kosztami dotknie przede wszystkim w przedsiębiorców.

Zdaniem rządu dodatkowe podatki za energię są ceną, jaką zapłacimy za ochronę środowiska i dywersyfikację dostaw gazu. Business Centre Club (BCC) uważa jednak, że jest to łatanie dziury budżetowej spowodowanej brakiem działań mających na celu zmiany w nieefektywnym systemie podatkowym.


Wprowadzając podatki pośrednie, nie da się ukryć faktu, że realnie podatki w Polsce wzrosną - uważa BCC. Będzie to widoczne po coraz wyższych cenach. Opłata paliwowa zwiększy się od stycznia o 140 proc. W przypadku oleju napędowego jej stawka wzrośnie z obecnych 97,8 zł do 234 zł za tysiąc litrów.


Obciążenia podatkowe stanowią już więcej niż połowę ceny paliwa. Poza akcyzą, VAT oraz opłatą paliwową w cenie paliwa pojawi się wkrótce jeszcze opłata węglowa i zapasowa. Należy się spodziewać także wzrostu cen prądu. Będzie to skutkiem przerzucenia przez sprzedawców energii na odbiorców prądu nowych kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii z metanu.


Dodatkowe podatki za energię obciążą wyższymi kosztami każdą branżę. Wszystkie firmy korzystają bowiem na ogromną skalę z usług, których cena zależna jest od kosztów energii. Zdaniem BCC przedsiębiorcy nie powinni ponosić konsekwencji nieudolnych działań polityków kolejnych rządów, którzy nie potrafią ograniczyć rozdętych wydatków budżetowych i nie chcą reformować systemu podatkowego.

oprac. Alicja Fal

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »