| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dodatkowe opłaty doliczane do cen energii uderzą w przedsiębiorców

Dodatkowe opłaty doliczane do cen energii uderzą w przedsiębiorców

Od nowego roku do cen energii będą doliczane dodatkowe opłaty. W wyniku tego nastąpi wzrost kosztów prądu, gazu i paliwa, a obciążenie wyższymi kosztami dotknie przede wszystkim w przedsiębiorców.

Zdaniem rządu dodatkowe podatki za energię są ceną, jaką zapłacimy za ochronę środowiska i dywersyfikację dostaw gazu. Business Centre Club (BCC) uważa jednak, że jest to łatanie dziury budżetowej spowodowanej brakiem działań mających na celu zmiany w nieefektywnym systemie podatkowym.


Wprowadzając podatki pośrednie, nie da się ukryć faktu, że realnie podatki w Polsce wzrosną - uważa BCC. Będzie to widoczne po coraz wyższych cenach. Opłata paliwowa zwiększy się od stycznia o 140 proc. W przypadku oleju napędowego jej stawka wzrośnie z obecnych 97,8 zł do 234 zł za tysiąc litrów.


Obciążenia podatkowe stanowią już więcej niż połowę ceny paliwa. Poza akcyzą, VAT oraz opłatą paliwową w cenie paliwa pojawi się wkrótce jeszcze opłata węglowa i zapasowa. Należy się spodziewać także wzrostu cen prądu. Będzie to skutkiem przerzucenia przez sprzedawców energii na odbiorców prądu nowych kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii z metanu.


Dodatkowe podatki za energię obciążą wyższymi kosztami każdą branżę. Wszystkie firmy korzystają bowiem na ogromną skalę z usług, których cena zależna jest od kosztów energii. Zdaniem BCC przedsiębiorcy nie powinni ponosić konsekwencji nieudolnych działań polityków kolejnych rządów, którzy nie potrafią ograniczyć rozdętych wydatków budżetowych i nie chcą reformować systemu podatkowego.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK