| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobrze, że podatnicy odliczą VAT przy leasingu

Dobrze, że podatnicy odliczą VAT przy leasingu

Ministerstwo Finansów gwarantuje, że podatnicy, którzy kupili auto z kratką w leasingu, zachowają prawo do odliczenia VAT. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców.


EWA MATYSZEWSKA

Wiceminister finansów Maciej Grabowski zapewnił w jednym z ostatnich wywiadów, że właściciele aut z tzw. kratką, sfinansowanych w tym roku w leasingu, zachowają prawo do odliczenia pełnego VAT od opłat. Czy to dobra wiadomość?

MARIUSZ WŁODARCZYK*

Bardzo dobra - zarówno dla leasingobiorców, jak i dla branży leasingowej. Na oficjalne podanie takiej informacji czekaliśmy, tym bardziej że potwierdza ona słuszność decyzji biznesowych podjętych przez przedsiębiorców po wydaniu wyroku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie Magoora i potwierdzeniu interpretacji tego wyroku przez polskie Ministerstwo Finansów. Takiego stanowiska oczekiwali przedsiębiorcy, którzy chcą mieć świadomość, że prawo, na podstawie którego podjęli decyzje, np. o wymianie flot firmowych, będzie stabilne. Podejrzewamy również, że z tego powodu do czasu wprowadzenia zmian w rozliczaniu VAT od pojazdów - czyli zgodnie z zapowiedzią MF co najmniej do połowy przyszłego roku - wiele firm zdecyduje się na wyleasingowanie auta, aby skorzystać z prawa do pełnego odliczenia podatku.

Jednocześnie MF zapowiada, że nie wycofa się z planu ograniczenia odliczeń VAT zarówno od zakupu, jak i leasingu oraz paliwa do samochodów z kratką w latach 2010-2012. Co to oznacza, dla biznesu?

Poznaliśmy zarys tego, co będzie się dziać do 2012 roku. Z punktu widzenia właścicieli firm zasadne jest, aby na gruncie prawa zostało zrównane traktowanie aut z homologacją ciężarową oraz osobowych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności.

Więcej:  Dobrze, że podatnicy odliczą VAT przy leasingu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK