| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobrze, że podatnicy odliczą VAT przy leasingu

Dobrze, że podatnicy odliczą VAT przy leasingu

Ministerstwo Finansów gwarantuje, że podatnicy, którzy kupili auto z kratką w leasingu, zachowają prawo do odliczenia VAT. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców.


EWA MATYSZEWSKA

Wiceminister finansów Maciej Grabowski zapewnił w jednym z ostatnich wywiadów, że właściciele aut z tzw. kratką, sfinansowanych w tym roku w leasingu, zachowają prawo do odliczenia pełnego VAT od opłat. Czy to dobra wiadomość?

MARIUSZ WŁODARCZYK*

Bardzo dobra - zarówno dla leasingobiorców, jak i dla branży leasingowej. Na oficjalne podanie takiej informacji czekaliśmy, tym bardziej że potwierdza ona słuszność decyzji biznesowych podjętych przez przedsiębiorców po wydaniu wyroku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie Magoora i potwierdzeniu interpretacji tego wyroku przez polskie Ministerstwo Finansów. Takiego stanowiska oczekiwali przedsiębiorcy, którzy chcą mieć świadomość, że prawo, na podstawie którego podjęli decyzje, np. o wymianie flot firmowych, będzie stabilne. Podejrzewamy również, że z tego powodu do czasu wprowadzenia zmian w rozliczaniu VAT od pojazdów - czyli zgodnie z zapowiedzią MF co najmniej do połowy przyszłego roku - wiele firm zdecyduje się na wyleasingowanie auta, aby skorzystać z prawa do pełnego odliczenia podatku.

Jednocześnie MF zapowiada, że nie wycofa się z planu ograniczenia odliczeń VAT zarówno od zakupu, jak i leasingu oraz paliwa do samochodów z kratką w latach 2010-2012. Co to oznacza, dla biznesu?

Poznaliśmy zarys tego, co będzie się dziać do 2012 roku. Z punktu widzenia właścicieli firm zasadne jest, aby na gruncie prawa zostało zrównane traktowanie aut z homologacją ciężarową oraz osobowych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności.

Więcej:  Dobrze, że podatnicy odliczą VAT przy leasingu

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK