| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma sfinansuje szkolenie dla pracownika

Firma sfinansuje szkolenie dla pracownika

Przedsiębiorca udzieli wolnego oraz zwróci koszty nauki pracownikowi, który weźmie udział w szkoleniu. Bez znaczenia będzie to, czy podwładny zostanie wysłany przez firmę, czy sam zdecyduje się na dokształcanie.

Resort pracy przedstawił nowe regulacje w zakresie dokształcania pracowników. Zmiany związane są z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.


Ponieważ rozporządzenie przestanie obowiązywać w kwietniu 2010 roku, niezbędne jest wprowadzenie do kodeksu pracy odpowiednich regulacji odnośnie urlopów szkoleniowych pracowników. W związku z tym Ministerstwo pracy zaproponowało, aby szkolenia mogły odbywać się w czasie pracy, albo w ramach wolnego, udzielonego przez pracodawcę. Koszty szkoleń ponosić miałby pracodawca. Chodzi o zachęcenie pracowników do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.


Niektóre z propozycji resortu pracy budzą jednak zastrzeżenia. Pracodawca miałby np. ponosić koszty zakupu pomocy naukowych. Wydaje się bezzasadne, aby firma płaciła za wszystko, co zechce sobie zakupić pracownik. Należałoby wyraźnie wskazać jakie wydatki na zakup pomocy naukowych ponosi zakład pracy.

Ponadto na każde szkolenie, czy każdy miesiąc nauki miałyby być podpisywane osobne umowy. Zastosowanie takiego rozwiązania byłoby sporym obciążeniem administracyjnym tak dla firm, jak i samych pracowników.


Kontrowersyjny wydaje się również sztywny zapis obligujący pracodawcę do udzielenia pracownikowi wolnego w ciągu 30 dni za udział w szkoleniu, które odbyło się np. w sobotę. Zdaniem Jacka Męciny z PKPP Lewiatan, takie rygorystyczne rozwiązania mogą być szkodliwe dla zakładu. Zwraca również uwagę, że warto byłoby wprowadzić możliwość wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego zamiast udzielania mu dni wolnych. Powinno się to znaleźć w sferze ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Przedstawione propozycje stanowią wstępny etap prac nad przepisami dotyczącymi szkoleń, które obecnie znajdują się w uzgodnieniach międzyresortowych

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK