REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma sfinansuje szkolenie dla pracownika

Alicja Fal

REKLAMA

Przedsiębiorca udzieli wolnego oraz zwróci koszty nauki pracownikowi, który weźmie udział w szkoleniu. Bez znaczenia będzie to, czy podwładny zostanie wysłany przez firmę, czy sam zdecyduje się na dokształcanie.

Resort pracy przedstawił nowe regulacje w zakresie dokształcania pracowników. Zmiany związane są z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

REKLAMA


Konieczne nowe przepisy o urlopach szkoleniowych


Ponieważ rozporządzenie przestanie obowiązywać w kwietniu 2010 roku, niezbędne jest wprowadzenie do kodeksu pracy odpowiednich regulacji odnośnie urlopów szkoleniowych pracowników. W związku z tym Ministerstwo pracy zaproponowało, aby szkolenia mogły odbywać się w czasie pracy, albo w ramach wolnego, udzielonego przez pracodawcę. Koszty szkoleń ponosić miałby pracodawca. Chodzi o zachęcenie pracowników do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.


Pomoce naukowe na koszt pracodawcy


Niektóre z propozycji resortu pracy budzą jednak zastrzeżenia. Pracodawca miałby np. ponosić koszty zakupu pomocy naukowych. Wydaje się bezzasadne, aby firma płaciła za wszystko, co zechce sobie zakupić pracownik. Należałoby wyraźnie wskazać jakie wydatki na zakup pomocy naukowych ponosi zakład pracy.

Ponadto na każde szkolenie, czy każdy miesiąc nauki miałyby być podpisywane osobne umowy. Zastosowanie takiego rozwiązania byłoby sporym obciążeniem administracyjnym tak dla firm, jak i samych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wolne za udział w szkoleniu


Kontrowersyjny wydaje się również sztywny zapis obligujący pracodawcę do udzielenia pracownikowi wolnego w ciągu 30 dni za udział w szkoleniu, które odbyło się np. w sobotę. Zdaniem Jacka Męciny z PKPP Lewiatan, takie rygorystyczne rozwiązania mogą być szkodliwe dla zakładu. Zwraca również uwagę, że warto byłoby wprowadzić możliwość wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego zamiast udzielania mu dni wolnych. Powinno się to znaleźć w sferze ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Przedstawione propozycje stanowią wstępny etap prac nad przepisami dotyczącymi szkoleń, które obecnie znajdują się w uzgodnieniach międzyresortowych

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA