| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIP chce zmian w przepisach o płacach i urlopach

PIP chce zmian w przepisach o płacach i urlopach

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie okresu, w którym należy wykorzystać zaległy urlop oraz zmianę zasad udzielania urlopu na żądanie.


Pracownicy, którzy nie wykorzystają przysługującego im urlopu wypoczynkowego, powinni wykorzystywać zaległe wolne do końca sierpnia, a nie jak obecnie do marca następnego roku. Każdy podwładny powinien powiadamiać przełożonego o wykorzystaniu urlopu na żądanie przed rozpoczęciem pracy w dniu, w którym chce mieć wolne. To przykłady zmian, jakie zaproponowała Państwowa Inspekcja Pracy po przeprowadzonej wspólnie z Gazetą Prawną kampanii Walczymy z absurdami w prawie pracy. Przez trzy miesiące czytelnicy i internauci mogli zgłaszać przykłady niejasnych lub absurdalnych przepisów prawa pracy. Na tej podstawie zespół PIP ds. absurdów przygotował wnioski o zmianę rozwiązań, których stosowanie powoduje najwięcej problemów.

- Zostaną one przekazane do właściwych resortów, w tym przede wszystkim do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które odpowiada za nowelizację kodeksu pracy - mówi Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy.

Podkreśla, że na zmianach w zasadach udzielania urlopu wypoczynkowego mogą skorzystać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Ci pierwsi mogliby łączyć zaległy urlop z wypoczynkiem w wakacje następnego roku, a nie wykorzystywać go do końca marca (czyli w mało atrakcyjnym dla wypoczynku okresie). Z kolei pracodawcy łatwiej mogliby organizować pracę w firmie, jeśli pracownik musiałby powiadomić go o skorzystaniu z urlopu na żądanie przed rozpoczęciem pracy.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.p

Więcej: PIP chce zmian w przepisach o płacach i urlopach

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK