| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestycje unijne bez przetargów

Inwestycje unijne bez przetargów

Przedsiębiorcy prywatni nie będą musieli stosować PZP przy realizacji inwestycji ze środków Unii. Firmy będą miały obowiązek przestrzegać zasad równego traktowania i uczciwej konkurencji. Nowe procedury mają przyspieszyć działania i zwiększyć wykorzystanie funduszy unijnych.


Podmioty prywatne, które będą realizowały inwestycje ze środków Unii Europejskiej, nie będą już musiały stosować procedur zamówień publicznych. Wystarczy, że przy wydatkowaniu unijnych środków na zamówione projekty, zgodnie z wolą zamawiającego, będą stosowały zasadę równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości. Takie rozwiązania przewiduje uchwalona 23 października tzw. duża nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych. Obecnie pracują nad nią senatorowie.

Twórcy nowelizacji są zdania, że uchylenie przepisu o stosowaniu procedur zamówieniowych przez podmioty prywatne wydające środki unijne przyczyni się do przyśpieszenia inwestycji oraz większego wykorzystania środków unijnych. Dziś bowiem podmioty prywatne nie są przygotowane do stosowania procedur zamówieniowych.

- Przedsiębiorca prywatny zmuszony do stosowania sformalizowanych procedur przetargowych nie radzi sobie z nimi, na co wskazują wyniki kontroli prowadzonych przez UZP - twierdzi Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Jego zdaniem między innymi z tych względów nie ma uzasadnienia dla obejmowania takimi samymi wymaganiami przedsiębiorców prywatnych, którzy w części sami finansują projekty unijne.

Jerzy Kowalski

jerzy.kowalski@infor.pl

Więcej:  Unijne inwestycje bez przetargów

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK