| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Warto ubiegać się o status Centrum Badawczo-Rozwojowego

Warto ubiegać się o status Centrum Badawczo-Rozwojowego

Przedsiębiorca objęty statusem centrum badawczo-rozwojowego może liczyć na wiele korzyści z tego tytułu. Między innymi zwolniony zostanie z podatku od nieruchomości.

Znowelizowana ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadza dla firm objętych statusem centrum badawczo-rozwojowego (CBR) liczne przywileje. Przedsiębiorcy o statusie CBR mogą skorzystać na zasadach pomocy de minimis ze zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego i leśnego. W sumie może to dać oszczędności rzędu 200 tys. euro w ciągu trzech kolejnych lat.


Następnym uprawnieniem jest możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę przeznaczoną na fundusz innowacyjności. Z zastrzeżeniem jednak, że kwota ta nie może być wyższa niż 20 proc. przychodów uzyskanych w danym miesiącu.


O status CBR mogą ubiegać się firmy prowadzące innowacyjną działalność, szczególnie w obszarze prac badawczo-rozwojowych. Przy czym przedsiębiorca powinien osiągnąć przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w wysokości co najmniej 1,2 mln euro według zasad określonych w ustawie o rachunkowości. Minimum 20 proc. tej kwoty winny stanowić przychody netto ze sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych.


Ubiegający się o status CBR zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Konieczne jest również złożenie wniosku do ministra, który zawiera nazwę firmy, siedzibę i jej adres, oznaczenie formy prawnej, numer NIP i REGON oraz dane dotyczące przychodów netto. Dokumentacja musi zawierać ponadto opis badań lub prac badawczo- rozwojowych, zrealizowanych w ostatnim roku obrotowym, jak również wyniki, a także wykaz uzyskanych akredytacji, patentów lub zastosowań w praktyce.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK