| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy o dwóch latach rządu Donalda Tuska

Przedsiębiorcy o dwóch latach rządu Donalda Tuska

Obniżenie składki rentowej i podatku dochodowego to - zdaniem przedsiębiorców - przykłady korzystnych dla nich rozwiązań, przyjętych w ciągu dwóch lat rządów Donalda Tuska. Za minusy uznali oni m.in. brak reformy finansów publicznych, istotnych zmian w prawie pracy i systemie ubezpieczeń społecznych.

"Premier Tusk obiecywał zahamowanie wzrostu długu publicznego. To się nie udało. Obiecywał przyspieszenie wzrostu gospodarczego - oczywiście mamy spowolnienie. Mamy też znaczny wzrost bezrobocia" - powiedział ekspert BCC, prof. Stanisław Gomułka. Do niepowodzeń rządu zaliczył również "brak postępu w procesach prywatyzacji, jak również w sferze uproszczeń biurokratycznych i podatkowych".

Według ekspertów KPP nieudane działania rządu to m.in. niektóre zapisy tzw. pakietu antykryzysowego, które powodują, że niewielu przedsiębiorców jest nimi zainteresowanych, brak reform finansów publicznych oraz istotnych zmian w prawie pracy.

KPP zwróciła też uwagę na chaotyczną politykę w ochronie zdrowia. "Wprowadzony koszyk świadczeń został przygotowany w niezwykłym pośpiechu i nie wprowadził żadnej rewolucji, a jedynie usankcjonował stan obecny. Rządowi nie udało się także doprowadzić do oczekiwanego przez przedsiębiorców przyspieszenia prywatyzacji" - podkreślili eksperci KPP.

Eksperci PKPP Lewiatan zauważają, że rząd nie doprowadził m.in. do zmniejszenia subsydiowania niskorentownych sektorów gospodarki, usprawnienia funkcjonowania rynku kapitałowego, odłożył wejście Polski do strefy euro.

Zdaniem KPP rząd nie przedstawił dotychczas wiarygodnego planu równoważenia finansów publicznych. Konfederacja podkreśliła w przesłanym PAP komunikacie, że oczekuje, iż rząd taki plan wkrótce zaprezentuje, a także, że spełni warunki przystąpienia Polski do strefy euro.

Przedsiębiorcy dostrzegają również sukcesy rządu.

Zdaniem Gomułki należy do nich zaliczyć dokończenie reformy emerytalnej, kontynuowanie polityki poprzedników m.in. w kwestii finansów publicznych (obniżenie składki rentowej i PIT, wprowadzenie nowej ustawy o finansach publicznych).

KPP pozytywnie ocenia zwiększenie przez rząd ochrony przedsiębiorców przed nadużywaniem prawa przez organy kontroli, uchwalenie nowej ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, zmiany w systemie emerytur pomostowych, ograniczające liczbę tzw. wcześniejszych emerytów.

"Znaczącą poprawę, szczególnie w stosunku do poprzedniego rządu, widać w dialogu społecznym" - podkreśliła KPP. Zdaniem konfederacji plusem dwuletniej działalności rządu jest też uchwalenie tzw. pakietu antykryzysowego, choć - jak podkreślają eksperci KPP - nie do końca satysfakcjonuje on przedsiębiorców.

Lewiatan podkreślił, że rząd efektywnie wykorzystuje unijne środki. Pozytywnie ocenił też sposób przeprowadzenia nowelizacji budżetu 2009 oraz działania antykryzysowe rządu.

"Najpilniejszą potrzebą staje się budowa wiarygodnej średnioterminowej perspektywy stabilizacji finansów publicznych" - podkreślają w komunikacie przesłanym PAP eksperci PKPP Lewiatan. Ich zdaniem szybciej powinny być wdrożone działania mające pomóc przedsiębiorcom w sytuacji ograniczenia dostępu do kredytu i spadku zamówień.

Według Lewiatana dobre jest to, że - w przeciwieństwie do wielu poprzedników - rząd tworzy dokumenty strategiczne, które mają konsolidować strategie branżowe, regionalne, społeczne; próbuje też organizować wokół tych dokumentów debatę społeczną.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK