| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwolnienie z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2010 r.

Zwolnienie z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2010 r.

Może się okazać, że podobnie jak w ubiegłych latach, przedsiębiorcy będą pod koniec grudnia w niepewności czekali na nowe przepisy dotyczące zwolnienia ich z obowiązku korzystania z kas fiskalnych.

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatków od towarów i usług. W projekcie znalazły się między innymi wytyczne do wydawania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2010 r. wraz z projektem aktu wykonawczego.


Konfederacja Pracodawców Polskich obawia się jednak, iż ze względu na realia polskiego procesu ustawodawczego, nowelizacja nie wejdzie w życie przed końcem tego roku. Dlatego może okazać się, że przedsiębiorcy, podobnie jak w latach ubiegłych, będą czekać w niepewności na przepisy zwalniające ich z obowiązku stosowania kas fiskalnych.


Stosunkowo wczesne skierowanie nowelizacji do pierwszego czytania umożliwiłoby uniknięcie przypadków jakie miały miejsce w latach poprzednich, kiedy to przedsiębiorcy, którzy nie znaleźli się w rozporządzeniu, mieli zaledwie kilka dni na zakup kasy fiskalnej, przeszkolenie pracowników oraz ustalenie odpowiednich procedur.


Nowelizacja ustawy o VAT jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lipca 2009 r. Sędziowie uznali wytyczne do wydania rozporządzenia zwalniającego ze stosowania kas fiskalnych za zbyt mało precyzyjne. Zezwolono jednak na stosowanie dotychczasowych przepisów jeszcze do kwietnia 2010 roku. Stąd KPP apeluje, aby w razie opóźnień w pracach parlamentarnych, resort finansów był przygotowany na wydanie rozporządzenia zwalniającego, opartego na wytycznych obowiązujących do kwietnia przyszłego roku.


Warto dodać, iż normy konstytucyjne w przypadku rozwiązań podatkowych wymagają formy ustawowej. Dlatego KPP sugeruje również, aby w przyszłości wprowadzić zwolnienie z obowiązku korzystania z kas rejestrujących wprost w ustawie o podatku od towarów i usług, a nie w drodze rozporządzenia.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK