| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Początkującym firmom trudniej o kredyt

Początkującym firmom trudniej o kredyt

Banki powszechnie odmawiają kredytowania przedsiębiorców działających na rynku krócej niż rok, czy dwa. To z kolei hamuje proces powstawania i rozwijania nowych firm.

Konfederacja Pracodawców Polskich jest zaniepokojona sytuacją na rynku kredytów dla przedsiębiorstw. Banki podwyższają kryteria ostrożnościowe (m.in. poprzez podniesienie marż dla bardziej ryzykownych kredytów) i zabezpieczenia oraz wprowadzają kolejne ograniczenia w dostępie do kredytów. Restrykcje te dotyczą przede wszystkim małych i średnich firm, które funkcjonują w obrocie gospodarczym krócej niż rok, czy dwa.


Spadek popytu na kredyty potwierdza przeprowadzona przez NBP na przełomie września i października ankieta, w której wzięło udział 30 banków. Zdaniem przedstawicieli banków, relatywnie dobre wyniki gospodarcze polskich przedsiębiorców i oznaki dalszego wzrostu dynamiki na tle innych krajów unijnych to za mało, by zagwarantować zwrot kredytów.


KPP zwraca szczególną uwagę na relacje między bankami a małymi i średnimi firmami. 20 proc. banków zanotowało z ich strony wzrost popytu na kredyty, natomiast 25 proc. odczuło jego spadek, określając go jako „znaczny”.


Jeśli chodzi o wzrost popytu na kredyty, to 70 proc. z nich wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na finansowanie, związane z restrukturyzacją zadłużenia. W przypadku spadku popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, wynika to głównie z obniżenia się zainteresowania na finansowanie inwestycji.


Zdaniem KPP firmy płacą wysoką cenę za kryzys na Zachodzie. Wiele małych podmiotów zwolniło tempo rozwoju i rozwija się w oparciu o zasoby własne, co w perspektywie odbije się zarówno na nich, jak i na bankach.


Należy zauważyć, że istotniejszej roli dla firm nie odegrał również uruchomiony przez rząd system finansowego wsparcia. Dlatego KPP dostrzega potrzebę wywarcia silniejszego nacisku, zarówno przez NBP jak i rząd na banki, w celu zachęcenia ich do prowadzenia bardziej przychylnej polityki wobec firm.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK