| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy jeszcze przez dwa lata zapłacą podwójną zaliczkę na podatek

Firmy jeszcze przez dwa lata zapłacą podwójną zaliczkę na podatek

Dopiero za dwa lata wejdą w życie przepisy likwidujące obowiązek zapłaty przez przedsiębiorców w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy.

Na ostatnim posiedzeniu Senat opowiedział się za przesunięciem wejścia w życie przepisów likwidujących obowiązek zapłaty w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy. Zmiany zaczną obowiązywać nie w 2010 r., ale dwa lata później, w 2012 r.


Korzystne dla przedsiębiorców regulacje przenoszą termin wpłacania ostatniej zaliczki odpowiednio na podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych do 20 dnia pierwszego miesiąca (lub kwartału) następnego roku podatkowego od faktycznie uzyskanego dochodu za grudzień (lub IV kwartał) roku poprzedniego. Niestety firmy muszą poczekać jeszcze  dwa lata na ich wejście w życie.


Odsunięciu obowiązywania nowych regulacji przeciwna jest Konfederacja Pracodawców Polskich. Nowelizacja, przerzucając koszty pokrycia ubytków budżetowych spowodowanych spowolnieniem gospodarczym na podatników, nie jest właściwym krokiem - uważa ekspert KPP, Adam Ambrozik. Dlatego obowiązek opłacania podwójnej zaliczki w grudniu należy zlikwidować jak najszybciej.


Obecnie podatnik wpłaca ostatnią zaliczkę za rok podatkowy w wysokości zaliczki uiszczanej za listopad (albo odpowiednio za III kwartał) do dnia 20 grudnia tego roku. Odsunięcie w czasie korzystnych dla firm zmian powoduje, że to właśnie podatnicy ponoszą negatywne skutki sytuacji na rynku.


W ocenie KPP preferencje w prawie podatkowym mogą przyczynić się do poprawy położenia gospodarczego podatników, co z kolei pozwoliłoby szybciej odzyskać dobrą kondycję naszej gospodarce. Natomiast częste zmiany prawa podatkowego oraz odbieranie podatnikom ustawowych preferencji doprowadza do powstania stanu niepewności prawnej, który wyklucza możliwość długofalowego planowania działalności.


Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK