| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dopiero koniec 2010 roku będzie lepszy dla stref

Dopiero koniec 2010 roku będzie lepszy dla stref

Nawet 72 zezwolenia na nowe inwestycje zamierzają wydać w IV kwartale tego roku specjalne strefy ekonomiczne. To byłby bardzo dobry wynik, bo przez trzy kwartały wydały tylko 73 zezwolenia.

Chodzi m.in. o bardziej elastyczne podejście do egzekwowania warunków zezwoleń, których obecnie nie można zmieniać. Od 2010 roku Ministerstwo Gospodarki chce dać inwestorom dotkniętym przez kryzys możliwość redukcji zatrudnienia nawet o 20 proc. Teraz groziłoby im za to odebranie pomocy publicznej.

Może się więc okazać, że przyszły rok będzie podobny do obecnego.

- Widać niepewność i zwiększoną ostrożność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Oczekujemy jednak zatrzymania trendu spadkowego w poziomie zatrudnienia, a na koniec 2010 roku, a nawet odbudowania zatrudnienia - mówi Anna Komorowska z SSE w Kamiennej Górze.

Spadek, ale mniejszy

Mirosław Odziemczyk, ekspert Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych ds. współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi, uważa, że strefy nieźle radzą sobie z kryzysem.

- Spadek inwestycji w specjalnych strefach jest mniejszy, niż obawialiśmy się na początku kryzysu. Oczywiście sytuacja nie jest tak dobra, jak chociażby w ubiegłym roku. Ogólna liczba zezwoleń spadła, a realizowane projekty są mniejsze - mówi Mirosław Odziemczyk.

Eksperci niechętnie prognozują poziom inwestycji w 2010 roku.

- Może być lepiej, ale na pewno nie będziemy mieli do czynienia z bardzo silnym odbiciem - mówi Paweł Tynel.

- Według ostatnich wyników NBP napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych od stycznia do lipca wyniósł 3,7 mld euro, chociaż jeszcze miesiąc temu prognozowano, że w I półroczu nie przekroczył nawet 1 mld euro - mówi Mirosław Odziemczyk.

- Za nami dopiero pierwszy rok kryzysu. Nie jest wcale powiedziane, że nie będzie kolejnych - podkreśla jednak Andrzej Kaczmarek z KPMG.

reklama

Autorzy:

Źródło:

GP
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »