| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestorzy coraz chętniej kupują obligacje komunalne

Inwestorzy coraz chętniej kupują obligacje komunalne

Rynek obligacji komunalnych powinien rosnąć w kolejnych kwartałach – oceniają analitycy. Będą go napędzały m.in. rozpoczęte przez samorządy programy inwestycyjne współfinansowane ze środków UE

- Dla samorządu obligacja jest instrumentem finansowym, którego obsługa w sumie bardzo przypomina kredyt. Widać także większe zainteresowanie obligacjami komunalnymi wśród inwestorów, jako że w ostatnich miesiącach te papiery zaczęły dobrze się sprzedawać na rynku pierwotnym - dodaje Marcin Święcicki.

Według niego to, czy zwiększona podaż papierów znajdzie nabywców, zależy głównie od ceny i wielkości poszczególnych emisji.

- Jest oczywiste, że kluczem do sukcesu jest rentowność i wielkość emisji. Np. fundusze mają swoje progi, poniżej których nie angażują się w inwestycje. Jeśli emisja byłaby duża, a marża przyzwoita - np. 2 pkt proc. ponad półroczny WIBOR - obligacja powinna się łatwo sprzedać - mówi.

Piotr Kowalski dodaje, że szansą na rozwój tego segmentu jest uruchomienie giełdowego rynku obligacji nieskarbowych Catalyst.

Catalyst umożliwi wycenę

- Poprawi się transparentność, będzie rynkowa wycena tych papierów. To może przyciągnąć nowych inwestorów, którzy do tej pory nie byli tym zainteresowani. Teraz ponad 80 proc. kupujących to banki. Jest szansa, że przy dużych emisjach w większym stopniu zainteresują się nimi też inni, jak np. fundusze emerytalne - mówi prezes Fitch Polska.

Na razie na Catalyst notowane są obligacje pięciu miast. Eksperci zwracają uwagę, że to od tego, jak duże obroty będą notowane na tych papierach, zależy, czy inne samorządy zdecydują się na wprowadzenie swoich papierów do publicznego obrotu.

- Jeśli ten rynek ruszy, pokaże się wycena rynkowa papierów, która stanie się jakimś punktem odniesienia, jeśli pozytywnie wypadną obligacje innych emitentów - jak BGK - to rola Catalyst dla emisji obligacji komunalnych będzie rosnąć - ocenia Marcin Święcicki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK