| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poprawia się poziom bezpieczeństwa gospodarczego

Poprawia się poziom bezpieczeństwa gospodarczego

Poprawia się poziom bezpieczeństwa gospodarczego - wynika z badań sondażowych, zaprezentowanych przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Kwartalny wskaźnik bezpieczeństwa działalności gospodarczej wzrósł w październiku o 5,84 proc. w porównaniu z lipcem i osiągnął 7,28 proc. To pierwszy wzrost od sierpnia 2008 r.

Wskaźnik może osiągać wartości od minus 100 do plus 100 proc.

Badanie prowadzone jest przez Pentor na zlecenie InfoMonitora, we współpracy ze Związkiem Banków Polskich i bankowym Biurem Informacji Kredytowej. Obejmuje 200 wywiadów telefonicznych z pracownikami firm - banków, ubezpieczycieli, firm leasingowych i odzyskujących długi, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, dostawców usług komunalnych, komunikacji miejskiej, dostawców energii, gazu i wody, telewizji satelitarnych i kablowych oraz indywidualnych przedsiębiorców.

Prezes InfoMonitora Mariusz Hildebrand podkreślił, że 70 proc. badanych deklaruje, że ponad połowa należności dla ich firm wpłacana jest w terminie. W lipcu taką deklarację złożyło 65 proc. badanych.

Ponad połowa uczestników sondażu (55 proc.) informuje, że ich firma odczuwa negatywne skutki kryzysu. Według 38 proc. obecna sytuacja gospodarcza nie przyniosła żadnych zmian dla ich firm. 6 proc. podało, że dla nich kryzys przyniósł pozytywne skutki i zwiększył liczbę zamówień.

Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich powiedział, że bankowców cieszy sytuacja, w której - po raz pierwszy w tym roku - rośnie wskaźnik BIG, który określa sytuację związaną ze spłatą zobowiązań między przedsiębiorcami. "To oznacza, ze ciężka praca na rynku informacji gospodarczej - tworzenie centralnej informacji o rynku dłużników InfoMonitora, zaczyna przynosić pierwsze rezultaty" - ocenił.

"Przedsiębiorcy, zanim podpisują kontrakty, zaczynają sprawdzać swoich kontrahentów. Zanim udzielimy kredytu kupieckiego sprawdzamy, czy nasz partner uczciwie gra w biznesie" - dodał. "Nie chodzi o żadne donosicielstwo, chodzi o to, by eliminować z rynku tych, którzy grają nieuczciwie" - zaznaczył.

W jego ocenie system informacji gospodarczej działa dobrze w bankach, gdzie w wyniku sprawdzania informacji zaledwie 1 proc. kredytów hipotecznych jest źle udzielonych. "Banki przenoszą te rozwiązania na rynek wymiany informacji gospodarczej pomiędzy przedsiębiorstwami. Zachęcam do korzystania z biura informacji gospodarczej InfoMonitor, które wymienia informacje z sektorem bankowym - powiedział. "Wspólnymi siłami wyeliminujemy nieuczciwych z rynku gospodarczego" - dodał.

Badanych pytano też o proponowane zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczej, które pozwoliłyby osobom prywatnym, a nie jedynie firmom, czy instytucjom, zgłaszać dłużników do biur informacji gospodarczej. 55 proc. badanych popiera takie rozwiązanie, 26 proc. jest przeciwnych, a 11 proc. uważa, że taka możliwość może prowadzić do nadużyć i być narzędziem osobistej zemsty. 10 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK