| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie wykorzystują certyfikatu AEO

Przedsiębiorcy nie wykorzystują certyfikatu AEO

Polscy przedsiębiorcy eksportujący oraz importujący poza kraje Unii Europejskiej nie wykorzystują możliwości płynących z uproszczeń, jakie daje Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy.

O status Upoważnionego Przedsiębiorcy mogą ubiegać się wszystkie firmy zainteresowane obrotem międzynarodowym, zarówno eksporterzy jak i ich dostawcy, importerzy, spedytorzy, firmy logistyczne, agencje celne oraz operatorzy portów morskich i lotniczych.


Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) zakłada podniesienie bezpieczeństwa wymiany handlowej z partnerami spoza UE. Umożliwia to ściślejsza współpraca przedsiębiorstw i administracji celnej. Dzięki temu „sprawdzeni” przedsiębiorcy mogą liczyć na uprzywilejowane traktowanie przez organy celne, w zamian za przejęcie części obowiązków dotyczących czynności celnych.


Jak podkreśla Joanna Stawowska, partner w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, certyfikat AEO cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Firmy zaczynają jednak dostrzegać korzyści płynące z posiadania tego dokumentu. Certyfikat staje się często warunkiem dalszego rozwoju działalności i bywa postrzegany jako wyznacznik rzetelności dla partnerów biznesowych. Jego posiadanie bywa jednym z kryteriów wyboru kontrahentów lub udziału w procedurach przetargowych.


Przedsiębiorca przygotowujący się do certyfikacji AEO przejmuje część odpowiedzialności za zapewnienie prawidłowości procesów celnych. Wymaga to dokładnej analizy zasad funkcjonowania firmy. Od przyszłego roku procedura certyfikacji ulegnie skróceniu z 300 do 90 dni, co zmniejszy możliwości podejmowania działań dostosowawczych w trakcie audytu przeprowadzanego przez organy celne.


Aby ułatwić przedsiębiorcom przygotowania do procesu certyfikacji, administracja celna opracowała Kwestionariusz samooceny AEO. Jest to narzędzie pomagające w samodzielnym zdiagnozowaniu stopnia przygotowania do certyfikacji.


Uzyskanie certyfikatu AEO zakłada, że organizacja działalności przedsiębiorstwa minimalizuje ryzyko wystąpienia naruszeń regulacji celnych. Główne korzyści płynące z przeorganizowania procesów celnych to wewnętrzna kontrola minimalizująca ryzyko nieprawidłowości mogących skutkować odpowiedzialnością finansową oraz karną, jak również zapewnienie ciągłości działania w przypadku nieobecności pracowników.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK