| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie wykorzystują certyfikatu AEO

Przedsiębiorcy nie wykorzystują certyfikatu AEO

Polscy przedsiębiorcy eksportujący oraz importujący poza kraje Unii Europejskiej nie wykorzystują możliwości płynących z uproszczeń, jakie daje Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy.

O status Upoważnionego Przedsiębiorcy mogą ubiegać się wszystkie firmy zainteresowane obrotem międzynarodowym, zarówno eksporterzy jak i ich dostawcy, importerzy, spedytorzy, firmy logistyczne, agencje celne oraz operatorzy portów morskich i lotniczych.


Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) zakłada podniesienie bezpieczeństwa wymiany handlowej z partnerami spoza UE. Umożliwia to ściślejsza współpraca przedsiębiorstw i administracji celnej. Dzięki temu „sprawdzeni” przedsiębiorcy mogą liczyć na uprzywilejowane traktowanie przez organy celne, w zamian za przejęcie części obowiązków dotyczących czynności celnych.


Jak podkreśla Joanna Stawowska, partner w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, certyfikat AEO cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Firmy zaczynają jednak dostrzegać korzyści płynące z posiadania tego dokumentu. Certyfikat staje się często warunkiem dalszego rozwoju działalności i bywa postrzegany jako wyznacznik rzetelności dla partnerów biznesowych. Jego posiadanie bywa jednym z kryteriów wyboru kontrahentów lub udziału w procedurach przetargowych.


Przedsiębiorca przygotowujący się do certyfikacji AEO przejmuje część odpowiedzialności za zapewnienie prawidłowości procesów celnych. Wymaga to dokładnej analizy zasad funkcjonowania firmy. Od przyszłego roku procedura certyfikacji ulegnie skróceniu z 300 do 90 dni, co zmniejszy możliwości podejmowania działań dostosowawczych w trakcie audytu przeprowadzanego przez organy celne.


Aby ułatwić przedsiębiorcom przygotowania do procesu certyfikacji, administracja celna opracowała Kwestionariusz samooceny AEO. Jest to narzędzie pomagające w samodzielnym zdiagnozowaniu stopnia przygotowania do certyfikacji.


Uzyskanie certyfikatu AEO zakłada, że organizacja działalności przedsiębiorstwa minimalizuje ryzyko wystąpienia naruszeń regulacji celnych. Główne korzyści płynące z przeorganizowania procesów celnych to wewnętrzna kontrola minimalizująca ryzyko nieprawidłowości mogących skutkować odpowiedzialnością finansową oraz karną, jak również zapewnienie ciągłości działania w przypadku nieobecności pracowników.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/Deloitte

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK