| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprawy w ZUS załatwisz przez internet

Sprawy w ZUS załatwisz przez internet

Wkrótce kontakt z ZUS-em będzie możliwy bez wychodzenia z domu. Większość spraw będzie można załatwić za pośrednictwem internetu lub telefonu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna realizację współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Platforma Usług Elektronicznych (PUE). Jest to jeden z pierwszych w Polsce projektów pełnej informatyzacji jednostki administracji publicznej.


PUE umożliwi kontakt z ZUS-em bez wychodzenia z domu, przez internet lub telefon. Zapewni klientom Zakładu (ubezpieczonym, płatnikom składek, świadczeniobiorcom, lekarzom i komornikom) dostęp do swoich danych zgromadzonych na indywidualnych kontach w ZUS.


Dostęp do Platformy będzie spersonalizowany i każdy zainteresowany będzie miał własny profil użytkownika. Na Platformie zostaną udostępnione wszelkie formularze „zusowskie”, a prawidłowość ich wypełnienia będzie weryfikowana przez system komputerowy. Klienci zyskają możliwość składania drogą elektroniczną dowolnych wniosków, bądź dokumentów ubezpieczeniowych. Ponadto przez internet dowiedzą się na jakim etapie znajduje się ich sprawa.


Na Platformie dostępny będzie wirtualny doradca, czyli tzw. avatar potrafiący nawiązać "quasi inteligentną" rozmowę. Pomoże on osobom niezorientowanym w specyfice ubezpieczeń społecznych i działalności samego ZUS.


W miejscach ogólnodostępnych pojawią się czynne całą dobę zusomaty. Dzięki nim osoby, które nie posiadają w domu komputera z łączem internetowym również zyskają możliwość przesłania dokumentacji drogą elektroniczną.


Klienci będą mogli korzystać ponadto z nowych usług telefonicznych. Powstanie specjalne Centrum Usług Telefonicznych, za którego pośrednictwem będzie można np. złożyć ustny wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.


Realizacja projektu Platforma Usług Elektronicznych zakończy się w grudniu 2012 r. Ma ona także usprawnić obsługę klienta na miejscu w samym Zakładzie oraz umożliwić zamawianie wizyt w ZUS.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/ZUS

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK