| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy

Będzie obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Będzie to dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców.

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy, który ma na celu zrównanie praw do świadczeń chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz rehabilitacyjnych przedsiębiorców oraz osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Nowelizacja rozszerza listę osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu o osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące, które są objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowym.


Obecnie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu w sposób dobrowolny otrzymują prawo do zasiłku dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia przy czym do tego okresu zalicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego pod warunkiem, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni. Przy czym terminowa płatność składek jest warunkiem zachowania ciągłości.


W przypadku spóźnienia się z opłatą składki nawet o jeden dzień, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nią współpracujące muszą każdorazowo zwracać się do ZUS z pisemną prośbą o zgodę na późniejsze opłacenie składki. W przeciwnym razie tytuł do ubezpieczenia ustaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym składka została opłacona po terminie.


Nowa regulacja zakłada, że wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 46,94 zł. Zdaniem ustawodawcy przedsiębiorcy nie zostaną obciążeni finansowo, a będą mogli korzystać ze wszystkich przywilejów na prawach osób ubezpieczonych obowiązkowo. Jednak Konfederacja Pracodawców Polskich jest przeciwna nakładaniu na osoby prowadzące działalność gospodarczą dodatkowych zobowiązań. Zdaniem KPP ubezpieczenie chorobowe w odniesieniu do osób prowadzących pozarolniczą działalność powinno pozostać dobrowolne.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK