| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od nowego roku firma nie odliczy VAT od paliwa

Od nowego roku firma nie odliczy VAT od paliwa

Od 2010 roku przedsiębiorcy w ograniczonym zakresie będą mogli skorzystać z odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych. Zawieszona na 3 lata ma zostać możliwość odliczania VAT od paliwa.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na propozycję Ministra Finansów czasowego ograniczenie możliwości odliczania VAT od samochodów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto od nowego roku nie będzie można odliczyć VAT od paliwa wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Dodatkowo, biorąc pod uwagę planowaną podwyżkę opłaty paliwowej, przedsiębiorcy w przyszłym roku mogą się spodziewać wzrostu wydatków na paliwo do firmowych samochodów o ok. 25 proc. -  zauważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Adam Ambrozik.


Zdaniem KPP sytuacja jest niezrozumiała, gdyż resort dąży do wprowadzenia przepisów, które ETS uznał za niezgodne z prawem unijnym. Ponadto proponowane zmiany naruszają zasadę neutralności, która jest jedną z fundamentalnych zasad podatku VAT.


KPP apeluje o wprowadzenie systemowych i trwałych regulacji opodatkowania samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Częste zmiany przepisów w tym zakresie wywołują bowiem nierynkowe zachowania się kupujących, negatywnie wpływają na branżę motoryzacyjną i przedsiębiorców. Obecnie firmy wykupują samochody z kratką, ale po wprowadzeniu zmian sprzedaż aut służbowych z pewnością spadnie, co niekorzystnie odbije się na kondycji branży motoryzacyjnej.


Aktualnie firmy kupują około 140 tys. nowych samochodów osobowych do celów związanych z działalnością gospodarczą. W przypadku  pełnego odliczenia VAT do dyspozycji przedsiębiorców pozostałoby około 800 mln zł rocznie. To dałoby około 15 proc. wzrost sprzedaży.


Adam Ambrozik uważa, że możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów firmowych byłaby opłacalna zarówno dla przedsiębiorców jak i budżetu państwa. Podatek zawarty w paliwie służącym do zasilenia tych aut przyniósłby bowiem około 220 mln zł dodatkowych wpływów do budżetu. Po około 3 latach ze sprzedaży tych pojazdów przez przedsiębiorców do budżetu państwa wpłynęłoby kolejne 180 mln zł z podatku VAT. Natomiast pozostałe uzyskane kwoty w dużym stopniu mogłyby być przeznaczone przez przedsiębiorców na inwestycje.

oprac. Alicja Fal

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK