| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zyskają szczegółowe informacje o zadłużeniu kontrahentów

Firmy zyskają szczegółowe informacje o zadłużeniu kontrahentów

Rozszerzeniu ulegnie katalog instytucji uprawnionych do przekazywania informacji o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców. Dzięki temu firmy zyskają bardziej szczegółowe dane na temat wywiązywania się  kontrahenta z zobowiązań finansowych.

W sejmowej Komisji Gospodarki trwają prace nad planowaną nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Zmiany umożliwią wszystkim wtórnym wierzycielom (firmom windykacyjnym, funduszom sekurytyzacyjnym) przekazywanie informacji o dłużnikach do Biur Informacji Gospodarczej (BIG).


Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy będą mieli bardziej szczegółowe dane na temat wywiązywania się  kontrahenta z zobowiązań finansowych na różnych polach jego funkcjonowania. Zdaniem Mariusza Hildebranda, prezesa zarządu InfoMonitora BIG SA. -  informacje przekazane przez firmy windykacyjne trafią poprzez BIG-i do przedsiębiorców i pozwolą im jeszcze lepiej ocenić reputację finansową kontrahentów i klientów.


Obecnie przepisy chronią przed wpisaniem do BIG dłużników, których należności zostały sprzedane. Informacje o niesolidnych kontrahentach do BIG-ów może przekazywać zawężone grono podmiotów. Dane o przedsiębiorcach przekazują przedsiębiorcy, natomiast o konsumentach - wybrana grupa m.in.: banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, leasingowe i factoringowe, operatorzy telekomunikacyjni, a także dostawcy mediów.


Marcin Ledworowski, wiceprezes zarządu InfoMonitor BIG SA uważa, że podmioty zajmujące się profesjonalnym obrotem wierzytelności dysponują ogromnymi zasobami informacji o zaległych zobowiązaniach osób fizycznych i firm. Umożliwienie dostępu do tych danych poprzez BIG-i wszystkim przedsiębiorcom oraz sektorowi bankowemu usprawni wymianę informacji o nierzetelnych podmiotach na rynku i zwiększy skuteczność odzyskiwania należności.


Zmiany pozytywnie wpłyną na uporządkowanie i rozwój rynku informacji gospodarczej oraz polepszą funkcjonowanie BIG-ów. Jest to istotne dla przedsiębiorców, zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy to firmy częściej mają do czynienia z kontrahentami spóźniającymi się z płatnością.

Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK