| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zyskają szczegółowe informacje o zadłużeniu kontrahentów

Firmy zyskają szczegółowe informacje o zadłużeniu kontrahentów

Rozszerzeniu ulegnie katalog instytucji uprawnionych do przekazywania informacji o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców. Dzięki temu firmy zyskają bardziej szczegółowe dane na temat wywiązywania się  kontrahenta z zobowiązań finansowych.

W sejmowej Komisji Gospodarki trwają prace nad planowaną nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Zmiany umożliwią wszystkim wtórnym wierzycielom (firmom windykacyjnym, funduszom sekurytyzacyjnym) przekazywanie informacji o dłużnikach do Biur Informacji Gospodarczej (BIG).


Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy będą mieli bardziej szczegółowe dane na temat wywiązywania się  kontrahenta z zobowiązań finansowych na różnych polach jego funkcjonowania. Zdaniem Mariusza Hildebranda, prezesa zarządu InfoMonitora BIG SA. -  informacje przekazane przez firmy windykacyjne trafią poprzez BIG-i do przedsiębiorców i pozwolą im jeszcze lepiej ocenić reputację finansową kontrahentów i klientów.


Obecnie przepisy chronią przed wpisaniem do BIG dłużników, których należności zostały sprzedane. Informacje o niesolidnych kontrahentach do BIG-ów może przekazywać zawężone grono podmiotów. Dane o przedsiębiorcach przekazują przedsiębiorcy, natomiast o konsumentach - wybrana grupa m.in.: banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, leasingowe i factoringowe, operatorzy telekomunikacyjni, a także dostawcy mediów.


Marcin Ledworowski, wiceprezes zarządu InfoMonitor BIG SA uważa, że podmioty zajmujące się profesjonalnym obrotem wierzytelności dysponują ogromnymi zasobami informacji o zaległych zobowiązaniach osób fizycznych i firm. Umożliwienie dostępu do tych danych poprzez BIG-i wszystkim przedsiębiorcom oraz sektorowi bankowemu usprawni wymianę informacji o nierzetelnych podmiotach na rynku i zwiększy skuteczność odzyskiwania należności.


Zmiany pozytywnie wpłyną na uporządkowanie i rozwój rynku informacji gospodarczej oraz polepszą funkcjonowanie BIG-ów. Jest to istotne dla przedsiębiorców, zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy to firmy częściej mają do czynienia z kontrahentami spóźniającymi się z płatnością.

Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK