| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec tajemnicy bankowej, koniec unikania opodatkowania

Koniec tajemnicy bankowej, koniec unikania opodatkowania

Grupa najbogatszych państw ogłosiła koniec tajemnicy bankowej oraz sukces w walce z tzw. rajami podatkowymi.

Międzynarodowa współpraca rządów państw należących do grupy G20 doprowadziła do zwiększenia współpracy międzynarodowej dotyczącej problemu unikania opodatkowania.

Najbardziej spektakularne jest przystąpienie Szwajcarii do umów w przedmiocie wymiany informacji finansowych, co w praktyce oznacza koniec słynnej szwajcarskiej tajemnicy bankowej w wymiarze międzyrządowym.

Z końcem września Szwajcaria zawarła z Katarem umowę o wymianie informacji. Wcześniej Szwajcaria porozumiała się w tej sprawie z USA, Danią, Luksemburgiem, Francją, Norwegią, Austrią, Wielką Brytanią, Meksykiem, Finlandią, Wyspami Owczymi i Hiszpanią.

Zgodnie z tymi umowami Szwajcaria nie może już utrzymywać tajemnicy bankowej, jeśli któryś z sygnatariuszy zwróci się do niej o przekazanie informacji dotyczących osób lub firm podejrzanych o oszustwa podatkowe.

Tym samym Szwajcaria została zdjęta z "szarej listy" rajów podatkowych. Z szarej listy w ostatnich tygodniach zostały również zdjęte San Marino, Monako i Austria. Nastąpiło to przed szczytem grupy G20 w Pittsburghu, który odbył się na przełomie września i października i którego tematyka obejmowała między innymi walkę z rajami podatkowym.

Listę krajów, które wprowadziły całkowicie zasady OECD, oraz tych, które wdrożyły je częściowo, znaleźć można na stronach OECD.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »