| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Naruszenie praw przedsiębiorców do znaków towarowych

Naruszenie praw przedsiębiorców do znaków towarowych

Firmy produkujące wyroby tytoniowe mogą zostać pozbawione prawa do używania ich znaku towarowego. Pojawiła się również propozycja wprowadzenia zakazu pokazywania wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży.

Podczas prac nad rekomendacjami „Środowisko wolne od dymu tytoniowego” (Council Recommendation „Smoke free environment”), urzędnicy reprezentujący Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia poparli na forum Unii Europejskiej rozwiązania, które będą prowadzić w przyszłości do naruszenia praw przedsiębiorców do znaków towarowych. W przypadku firm produkujących wyroby tytoniowe miałoby to polegać na tzw. plain packaging, czyli ujednoliceniu opakowania wszystkich wyrobów tytoniowych, bez względu na markę i producenta.


Zdaniem PKPP Lewiatan działania korzystne dla zdrowia publicznego powinny być przemyślane i zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności. Natomiast pozbawienie przedsiębiorcy prawa do jego własności, jaką jest znak towarowy jest rozwiązaniem skrajnym i nieakceptowalnym.


Wprowadzenie takich zmian mogłoby również narazić Skarb Państwa na istotne finansowe konsekwencje w postaci wzmożonego obrotu nielegalnymi wyrobami oraz wypłaty odszkodowań za odebranie prawa do używania znaków towarowych międzynarodowych marek, których wartość jest wyceniana w miliardach dolarów.


Ponadto odebranie przedsiębiorcom z jednej branży, podstawowego prawa do używania znaku towarowego przy sprzedaży legalnego produktu będzie miało bardzo negatywny wpływ na wizerunek Polski w oczach potencjalnych inwestorów oraz innych przedsiębiorców. Dlatego też PKPP Lewiatan zwraca się z apelem o podjęcie działań zmierzających do odrzucenia projektowanych rozwiązań.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK