| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy niechętnie korzystają z rozwiązań ustawy antykryzysowej

Przedsiębiorcy niechętnie korzystają z rozwiązań ustawy antykryzysowej

Niektóre zapisy w ustawie antykryzysowej są niejasne, a skomplikowana procedura i wysokie bariery w dostępie do dofinansowania zagrożonych miejsc pracy powodują, że przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą do ewentualnej decyzji o skorzystaniu z jej rozwiązań.

Po miesiącu obowiązywania ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców okazuje się, że niezbędna jest szybka nowelizacji części przepisów, by dostosować je do rzeczywistych potrzeb pracodawców i pracowników. Tym bardziej, że partnerzy społeczni podczas prac komisji sejmowych nie mieli możliwości złożenia szczegółowych propozycji konkretnych zapisów.


Konfederacja Pracodawców Polskich zwraca szczególną uwagę na konieczność obniżenia kryteriów ubiegania się o wsparcie finansowe zagrożonych miejsc pracy. Równie istotną kwestią jest doprecyzowanie przepisów dotyczących dofinansowywania szkoleń pracowników. Zwłaszcza w kontekście decyzji o częściowym przekwalifikowywania profilu swojej działalności firm.


Jak wynika z zapisów ustawy w okresie szkolenia lub studiów podyplomowych, wypłaty należnych pracownikom świadczeń, pracodawca ma wypłacać na bieżąco, tak, jak byłoby to wynagrodzenie za pracę. Przy czym przekazanie przedsiębiorcy środków na te świadczenia, (przekazywane przez starostę), może nastąpić do dnia 31 stycznia 2012 r.


Pracodawca, korzystający z tej formy wsparcia ponosi więc ryzyko jej kredytowania. Przepisy nie dają bowiem gwarancji, że starosta będzie przekazywał na bieżąco środki na ten cel. Zatem firma znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej może tym sposobem pogrążyć się całkowicie.


Zdaniem Henryki Michałowicz, ekspert KPP - okres spowolnienia gospodarczego, jest dobrą okazją do wspierania rozwoju zakładowych funduszy szkoleniowych, a obecne rozwiązania blokują pożądany dla gospodarki kierunek zmian.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

kpp.org.pl
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK