| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie można uzależniać wysokości kosztów od rodzaju firmowego auta

Nie można uzależniać wysokości kosztów od rodzaju firmowego auta

Już obecnie, a nie dopiero od 2012 roku, wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, powinny być objęte możliwością pełnego odliczania VAT, w tym również od paliwa.

Ministerstwo Finansów w przygotowanym projekcie zmian ustawy o VAT zakłada utrzymanie do 2012 roku ograniczeń w odliczeniu VAT przy nabyciu pojazdów z tzw. „kratką” (tj. samochodów innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Związek Rzemiosła Polskiego zaproponował swoje stanowisko do tych propozycji.


Wprawdzie Związek podzielił pogląd wyrażony w założeniach do projektu, że stan prawny ukształtowany wyrokiem TSWE stwarza pewne preferencje w rozliczeniach podatkowych dla określonej grupy samochodów z tzw. „kratką”, których konstrukcja w rzeczywistości nie różni ich lub różni minimalnie od samochodów osobowych. Nie popiera jednak rozwiązań, które będą niekorzystne dla obydwu grup podatników wykorzystujących do działalności gospodarczej samochody osobowe (również te z kratką).


Zdaniem Związku, dalsze utrzymywanie zasady  ograniczającej możliwość odliczeń VAT w samochodach osobowych i innych, nie spełniających  ustalonych kryteriów technicznych, powoduje nierówność sytuacji podatników wykorzystujących samochody w prowadzonej działalności gospodarczej. Przede wszystkim jednak jest to  nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów działalności gospodarczej.


Nie można uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów  (bo ograniczenie do odliczeń VAT tak skutkuje), od rodzaju samochodu  wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Skutki tego ograniczenia są jeszcze bardziej dotkliwe dla podatników opłacających podatek dochodowy w formach zryczałtowanych, gdzie nie ma możliwości choćby częściowego zrekompensowania braku odliczenia VAT-u - poprzez zaliczenie  zakupu w koszty w kwocie brutto.


Dlatego ZRP, uwzględniając tezy wyroku TSWE, uważa że już obecnie a nie dopiero po roku 2012, należałoby objąć możliwością pełnego odliczania VAT (w tym i od paliwa) wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Przyspieszenie zniesienia powyższych ograniczeń jest istotne zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, w której zmiany systemu podatkowego wpływające na zmniejszenie obciążeń podatkowych firm mogą dodatkowo stanowić ważny element polityki antykryzysowej.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK