| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KPP uruchomiła Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy

KPP uruchomiła Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy

Konfederacja Pracodawców Polskich uruchomiła Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, którego działalność zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie.

Ma ono poprawić obecną sytuację, w której - w ocenie KPP - polityka edukacyjna nie jest dostosowana do wymogów rynku pracy; publiczne służby zatrudnienia nie są dla firm partnerami, organizowane przez urzędy pracy szkolenia są niedostosowane do potrzeb pracodawców.

Obserwatorium prowadzić będzie monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców. Podobne obserwatoria funkcjonują już przy Wojewódzkich Urzędach Pracy. Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy to pierwsza taka instytucja w Polsce, stworzona przez organizację pracodawców.

"Im więcej lepszych i trafniejszych metod diagnozowania rynku pracy, tym lepsza współpraca pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia a przedsiębiorcami i lepsze efekty przeciwdziałania bezrobociu" - mówiła wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Podkreśliła, że przedsiębiorcy są bardzo ważnym ogniwem w walce z bezrobociem, szczególnie w sytuacji spowolnienia gospodarczego.

Jej zdaniem bardzo istotne jest dostosowywanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Dodała, że MPiPS przygotowuje wieloletnią prognozę zapotrzebowania na kwalifikacje zawodowe. "Jest to konieczne, by szybko reagować na zmieniającą się sytuację na rynku pracy, potrzeby pracowników i pracodawców - zmieniać podejście i dostosowywać prawo pracy" - powiedziała Ostrowska.

Według prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzeja Malinowskiego w systemie wspierania zatrudnienia i walki z bezrobociem brakuje rzetelnej diagnozy popytu na pracę w różnych częściach kraju. "Najpoważniejszą i najdalej idącą konsekwencją tego stanu rzeczy jest niewłaściwa, niedostosowana do potrzeb pracodawców, polityka edukacyjna. Nie chodzi o jakieś widzimisię przedsiębiorców - stawką jest albo racjonalne, dostosowane do wymogów gospodarki kształcenie młodych ludzi i dokształcanie starszych, albo setki absolwentów nikomu niepotrzebnych kierunków od razu skazanych na bezrobocie" - przekonywał Malinowski.

Podobnego zdania jest przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. "Rynki pracy są dynamiczne; czasem tego nie zauważamy, czego skutkiem jest złe kształcenie i wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi. W związku z likwidacją kształcenia zawodowego w Polsce brakuje specjalistów, których potrzebuje gospodarka" - mówił Guz. Dodał, że współdziałanie obserwatoriów przy WUP-ach i KPP może przynieść pozytywne efekty w walce z bezrobociem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK